Korea Północna szuka inwestorów dla branży turystycznej

2017-10-18

Położone na wschodnim Wybrzeżu Korei Północnej Wonsan ma zostać przebudowane i stać się nowoczesnym ośrodkiem turystycznym.  Miasto liczy obecnie ponad 360 tys. mieszkańców.

1200px Wonsan waterfront 2937890043

By Shih Tung Ngiam - Wonsan waterfront, CC BY 2.0,

 

Prace nad stworzeniem nowoczesnego ośrodka w tym miejscu trwają od około 2014 roku. Obecnie trwa kolejny etap. Projekt, dla którego Kim obecnie chce przyciągnąć inwestorów, polega na budowie centrum handlowego o wartości 7,3 miliona dolarów. Ponadto Kim chce odbudować centrum miasta i stworzyć nowe pola golfowe.

Zgodnie z jedną z broszur dystrybuowanych przez północnokoreańskie władze, w strefie znajduje się około 140 pomników historii, 10 piaszczystych plaż, 680 miejsc turystycznych, cztery źródła mineralne i kilka kąpielisk balneologicznych i jezior.

W 2017 r. Kim wysłał 16 urzędników do Hiszpanii. Tutaj musieli szukać pomysły na modernizację Wonsan. Delegacja odwiedziła jeden z największych kompleksów wypoczynkowych w Hiszpanii - Marina d'Or, a także park rozrywki Terra Mitica w Benidormie.

Przemysł turystyczny jest jednym z niewielu sektorów gospodarki północnokoreańskiej, którego nie objęły jeszcze sankcje ONZ. Korea Północna oferuje inwestorom zagranicznym możliwość dokonania inwestycji  około 1,5 miliarda dolarów w specjalnej strefie turystycznej o powierzchni  ponad 400 kilometrów kwadratowych. Kim stworzył w strefie ośrodek narciarski i nowe lotnisko, jednak nie zostało ono jeszcze oficjalnie otwarte dla lotów międzynarodowych.

Władze Korei Północnej planują w najbliższym czasie doprowadzić ruch turystyczny do poziomu 1 mln gości zagranicznych rocznie. W dłuższej perspektywie ma to być 5- 10 ml. Według oficjalnych danych podawanych przez władze Chin w 2012 roku Koreę północna odwiedziło ponad 237 tys. ich obywateli. W późniejszych latach nie prowadzono już takich statystyk, dlatego nie wiadomo jak wygląda ruch turystyczny z Chin obecnie. Według szacunków południowokoreańskich roczne wpływy północnego sąsiada z tytułu turystyki wynoszą około 44 mln dolarów (około 0,8 proc. PKB).


Aktualności

Polecamy także:

Najnowszy Rynek Turystyczny
W najnowszym numerze Rynku Turystycznego między innymi: Taki sezon może się już nie powtórzyć Doskonałe wyniki w turystyce wyjazdowej   Wspólnymi siłami...

Dobry rok dla turystyki wyjazdowej
PZOT podsumowuje turystyczny rok. Okazuje się, że była dla branży bardzo udany.   Organizacja przedstawiła statystyki obejmujące sezon zimowy 2017/2018 i letni...

Forum POT-ROT-LOT: Nowe plany i strategia działań promujących Polskę
Tegoroczne Forum Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych z udziałem dyrektorów Zagranicznych Ośrodków POT odbyło się...

Prezes POT rozmawia z branżą spotkań
Przedstawiciele najważniejszych regionalnych i miejskich convention bureaux przybyli do siedziby Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie na spotkanie z prezesem...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2017 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne