Skandynawia na lato

rt_2008_05-2.jpgKraje skandynawskie, czyli Dania, Norwegia i Szwecja kojarzą się Polakom najczęściej ze śniegiem, fiordami i... wikingami. Poza zdeklarowanymi miłośnikami sportów zimowych oraz jeżdżącymi do niedawna na saksy rodakami, nie jest zatem najpopularniejszą i najczęściej wybieraną destynacją turystyczną

Zaczynając materiał przedstawiający kilka impresji ukazujących Skandynawię z nieco innej strony, na chwilę powrócę do wątku wikingów. Otóż, według jednej z nowszych i nieco kontrowersyjnych teorii historycznych wikingowie w znacznym stopniu przyczynili się do powstania państwa Piastów. I jeśli nawet nie byli samymi założycielami pierwszej królewskiej dynastii Polski, to drużyna wikingów, jako siła zbrojna, chroniła i pomagała umacniać pierwszą władzę na terytorium obecnej Polski. Jeśli tak było w rzeczywistości, to organizatorzy wycieczek do Skandynawii z powodzeniem mogą sprzedawać je pod hasłem wypraw do kraju przodków.


Wzdłuż półwyspu

Norwegia nadal należy do mniej znanych i wybieranych przez Polaków kierunków. Dzieje się tak częściowo z powodu wysokich cen, ale przede wszystkim z braku znajomości kraju przez rodzimych touroperatorów, a przez to braku pomysłu na jego odpowiednie "sprzedanie". Przedstawiamy zatem kilka z takich pomysłów.
  • Dla amatorów zimowych sportów. Wycieczka do Oslo i Lillehammer. Oslo to zaledwie nieco ponad półmilionowa stolica Norwegii, położona malowniczo nad Oslofjordem. Po tym mieście można poruszać się zarówno tradycyjnymi środkami lokomocji, w tym metrem, którego wagoniki są szersze niż warszawskiej kolejki, jak i promem, który przewozi na Półwysep Bygdoy, gdzie skupiają się chyba najważniejsze atrakcje turystyczne metropolii. Amatorów skoków narciarskich przyciągnie zapewne skocznia Holmenkollen, zbudowana na wzgórzach otaczających miasto i stąd doskonale widoczna z centrum. To tu wielokrotnie zdobywał puchary Adam Małysz. Co ciekawe, pierwsza skocznia powstała tu już w 1892 r. i potem aż 15 razy była przebudowywana - kolejne stadia jej architektonicznego rozwoju możemy prześledzić w Muzeum Narciarstwa, przez które siłą rzeczy trzeba przejść, jeśli się chce dostać na szczyt skoczni. Teraz Holmenkollen czeka prawdziwa rewolucja, bo na jej miejscu stanie nowocześniejszy obiekt. Podobno władze miasta chciały ją przenieść w inne miejsce, ale nie zgodzili się na to mieszkańcy, uważając skocznię za dobro narodowe! Taką wycieczkę narciarskim tropem można zimą połączyć z wyprawą do okolicznych lasów Nordmarka, gdzie są wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na przykład do wyposażonego w wyciągi Trivann Skisenter, który znajduje się na końcu 1 linii metra. W Oslo jest też kilka lodowisk. Narciarski temat można rozszerzyć o wyprawę do Lillehammer, położonego nad brzegiem największego w Norwegii jeziora Mjosa (4 godziny autostradą E6 ze stolicy na północ), gdzie przed 14 laty odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Warto zobaczyć Olimpijską Skalną Halę Sportową wykutąÉ pod ziemią, we wnętrzu góry Hovdetoppen - ma 91 m długości i 61 szerokości oraz 24 m wysokości. Znajduje się tu kryty basen, lodowisko olimpijskie i ścianka wspinaczkowa. Przy okazji należy objechać okoliczne miejscowości, gdzie odbywały się poszczególne konkurencje olimpijskie, o czym świadczą chociażby przydrożne tablice informacyjne. A że okolice jeziora Mjosa są po prostu przepiękne, koniecznie trzeba je poznać!
  • Dla podróżników i amatorów żeglarstwa. Wycieczka do Oslo szlakiem Thora Heyerdahla,...

Wydanie: 1/2008, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail