Wędrując Jego śladami

rt_2008_07-44.jpgMiejsca związane z Janem Pawłem II mają dla Polaków wyjątkowe znaczenie. Zarabiają na tym nie tylko biura turystyki pielgrzymkowej, specjalizujące się w ofertach "Śladami JP II", ale również regiony, gdzie chodził, pływał, pielgrzymował papież pielgrzym


Pielgrzymowanie jest jedną z najstarszych form podróżowania, a pielgrzymka jest podróżą wyjątkową, opartą bowiem na religijnych przesłankach. W Polsce tradycje odwiedzania świętych miejsc są niezwykle bogate i dodatkowo związane z wartościami narodowymi (czego najlepszym przykładem jest częstochowska Jasna Góra). Ikoną pielgrzymek był niewątpliwie Jan Paweł II. Dziś, trzy lata po jego śmierci, miejsca związane z jego życiem lub działalnością przeżywają pielgrzymkowy rozkwit.

Polacy chcą odwiedzać miejsca związane z Janem Pawłem II i trudno się dziwić, że usługodawcy szukają tu zarobku. Chociażby biura podróży sprzedające objazdowe wycieczki do Włoch, które po śmierci papieża jednym z najważniejszych punktów oferty uczyniły nawiedzenie jego grobu w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie. W Polsce zaś miejsca papieskie niewątpliwie zyskały na popularności. I to zarówno te najbardziej znane, jaki i te mniej popularne lub zupełnie nowe, w których papież przebywał krótki czas lub odprawił mszę świętą. To, oprócz zaspokojenia potrzeb religijnych, doskonała szansa na promocję danego miejsca oraz świetna recepta na atrakcyjną ofertę.

Miasta papieskie...

Prym wśród miejsc kojarzących się z Janem Pawłem II niewątpliwie wiedzie Kraków, do którego przylgnęła już etykieta "papieskiego miasta". To tu Karol Wojtyła spędził najważniejsze chwile swojego duchowego życia, przede wszystkim jako kapłan, a następnie biskup tutejszej diecezji. Już w 2002 r. powstała więc turystyczna trasa "Ścieżkami Jana Pawła II", ukazująca niektóre miejsca historycznie z nim związane. Trudno dziś, odwiedzając Kraków, nie pokazać turyście "papieskiego okna" w Pałacu Biskupim. Miastem, które jednoznacznie kojarzy się z Janem Pawłem II są oczywiście jego rodzinne Wadowice. Niespełna dwa miesiące temu krakowska kuria informowała, że zakończyły się prace nad projektem przebudowy i modernizacji domu rodzinnego Jana Pawła II. Przejdzie on gruntowną rewitalizację, a pomieszczenia wzbogacą się o klimatyzację oraz system monitoringu.

Jednocześnie uczyniono starania by powołać fundację "Dom Papieski", która zajmować się będzie zarządzaniem muzeum, czy pozyskiwaniem środków unijnych na jego utrzymanie. Osoba Jana Pawła II jest też szansą dla rozwoju lokalnych inicjatyw. Obok oficjalnych, promowanych szlaków i atrakcji powstaje wiele lokalnych przedsięwzięć. Jednym z takich jest Droga Różańca Świętego Jana Pawła II, która prowadzi z Solówki przez Hutyrową, Królową i...

Wydanie: 3/2008, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail