Na kulinarnym szlaku

rt_2009_01-13.jpgZ roku na rok coraz większym zainteresowaniem turystów cieszą się wyjazdy kulinarne. Dobra kuchnia potrafi przyciągać smakoszy z całego świata. Kontynuując ten wątek, przedstawiamy kolejne destynacje.


Większość biur podróży posiada ofertę kulinarną, zwłaszcza że nie jest możliwe poznanie miejscowej kultury bez zasmakowania tradycyjnych specjałów. Również instytucje odpowiadające za promocję regionów nie chcą pozostawać w tyle i kładą coraz większy nacisk na prezentację walorów kulinarnych miejsc odwiedzanych przez turystów. Liczba wyjazdów kulinarnych wzrasta, a wraz z nią różnorodność ofert biur podróży.


Bazylia po włosku

Do Włoch co roku przyjeżdża 5 milionów turystów chcących poznać tajniki miejscowej kuchni na specjalnych kursach gotowania. Każdy z 29 regionów ma swoje tradycyjne potrawy, którymi podbija podniebienia odwiedzających ich cudzoziemców.

Turystyka kulinarna cieszy się największym zainteresowaniem Amerykanów, Brytyjczyków i mieszkańców Europy Północnej. Najczęściej wybieranymi przez cudzoziemców na tego typu eskapady regionami są Toskania, Umbria, Apulia i Abruzja. Kuchnia włoska przyciąga bowiem bogatą gamą przypraw, które nie tylko dodają smaku i aromatu tamtejszym potrawom, ale stały się też wizytówką Włoch na świecie. Kultura śródziemnomorska od zawsze kojarzy się z dobrym winem. Takie marki jak chianti, frascati czy bardolino królują nie tylko we Włoszech.


Cepeliny i sękacz na deser

Jednak wcale nie trzeba jechać daleko, aby dostarczyć rozkoszy dla podniebienia - wystarczy wybrać się na Litwę. Kuchnia naszego sąsiada od wieków pozostaje pod wpływem tradycji kulinarnych narodów ją zamieszkujących wczoraj i dziś.

Na regionalnym stole można więc doszukać się elementów kuchni ukraińskiej, tatarskiej, polskiej, rosyjskiej, białoruskiej oraz żydowskiej. Współczesny stół litewski to potrawy regionalne z Auksztoty, űmudzi, Małej Litwy, Suwalkiji i Dzukiji, na którym królują cepeliny. - Jest to nasze narodowe danie nadziewane farszem mięsnym, wyglądem przypomina kartacze, może być podawane ze skwarkami, śmietaną lub masłem - opowiada Olga Ozarenkova, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Litwy w Warszawie. Wydawać by się mogło, że gołąbki to typowo polskie danie. Zadomowiły się one również w kuchni litewskiej, gdzie serwowane są nie tylko z mięsem, ale i rybą, duszoną kapustą i wędzonymi żeberkami. Oprócz tego popularne są czebureki, kindziuk,...

Wydanie: 9/2008, TURYSTYKA KULINARNA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail