Cena strachu, czyli turystyka ekstremalna

Jeszcze nie tak dawno wspinaczka czy nurkowanie były sportami zarezerwowanymi dla nielicznych, twardych i odważnych. Dziś wraz z wieloma innymi "starymi" i całkiem nowymi sportami ekstremalnymi stały się jedną z gałęzi branży turystycznej i formą rekreacji.

rt_2009_06-47.jpg

Nowe technologie, które wkroczyły w ciągu ostatnich trzydziestu lat w życie codzienne, zmieniły również sytuację sportów czy raczej form aktywności uchodzących za niebezpieczne. Dzięki wprowadzeniu nowych materiałów i rozwiązań okazało się, że na poziomie amatorskim sporty te może uprawiać każdy, a ryzyko związane ze wspinaniem czy nurkowaniem nie jest większe niż związane z jazdą samochodem.


Dzięki większemu bezpieczeństwu i łatwości, z jaką można je uprawiać, stały się na tyle popularne, by włączyć je do ogólnodostępnych ofert. Sektor usług tego typu rozrósł się na tyle, że dziś występują na nim liczne firmy, które oferują odpowiednie szkolenia czy wyjazdy oraz programy składające się niekiedy z całego pakietu sportów, zwanych niekiedy ekstremalnymi.


Pomimo wysokiej ceny, coraz większą popularnością cieszą się szybkie łodzie typu RIB. Są to łodzie o sztywnym kadłubie z pneumatycznym kołnierzem wyposażone w silnik o dużej mocy (niekiedy zestaw dwóch lub nawet trzech silników), umożliwiające wejście w ślizg.


Na wraki...

Do niedawna spośród sportów wodnych status masowego miało tylko żeglarstwo. Dziś "zaliczenie" nurkowania np. w Egipcie jest wręcz turystycznym standardem. Wiele osób nie wie jednak, że polskie zimne i ciemne wody oferują wiele atrakcji, jakimi nie mogą poszczycić się posiadacze raf koralowych. Jest to nurkowanie na wrakach. Jeśli chodzi o zatopione jednostki z różnych epok, polskie wody przybrzeżne Bałtyku stanowią istne eldorado.


Można tu znaleźć wraki z rozmaitych epok i na różnych głębokościach, tak że nawet mniej doświadczeni nurkowie mają możliwość znaleźć coś dla siebie. W portach zwykle znajdują się kutry specjalizujące się w rejsach nurkowych. Jest też kilka baz nurkowych zajmujących się, poza szkoleniami, również nurkowaniami na wrakach.


Przykładowe ceny netto (+ 7 proc. VAT) wynajmu łodzi (18 osób) na nurkowanie: Rejsy Zatokowe - 1300 zł (2 nurkowania) Rejsy Bałtyckie - 1600 zł (2 nurkowania) do 12 mil od linii brzegowej


Mokre wakacje...

Wydanie: 2/2009, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail