Kolej na turystykę

rt_2009_06-15.jpgKolej już dawno przestała być tylko i wyłącznie środkiem transportu, choć nadal jest to jej podstawowa funkcja. Jednak w dobie rozwiniętej komunikacji samochodowej pociąg może się okazać tym środkiem komunikacji, który poza dostarczeniem turysty na miejsce, zapewni mu niezwykłe wrażenia. W ten sposób pociąg staje się też produktem turystycznym samym w sobie.
Swiss Pass Jest rodzajem biletu czasowego umożliwiającego podróżowanie zarówno koleją jak i statkami, autobusami pocztowymi i środkami komunikacji miejskiej w 37 miastach. Można go wykupić na okres 4, 8, 15, 22 dni lub jednego miesiąca. Ponadto Swiss Pass uprawnia do 50 proc. zniżki na bilety na większość kolejek górskich oraz bezpłatny wstęp do niemal wszystkich muzeów.


Europa jest kontynentem o najlepiej rozwiniętej sieci szklaków kolejowych. Nic więc dziwnego, że ten środek transportu przewozi bardzo dużą liczbę pasażerów. Co ważne, część z nich wybiera kolej tylko ze względu na atrakcje, jakie jest w stanie zaoferować pociąg. Wielu przewoźników kolejowych, korzystając z takiego zainteresowania, oferuje specjalne pakiety turystyczne. Najczęściej mają one formę rozmaitych pakietów, w ramach których pasażer ma możliwość podróżować po określonym regionie lub w określonym czasie.


Inną formą turystyki kolejowej są pociągi, których głównym zadaniem jest zapewnienie podróżnemu niezwykłych wrażeń. W krajach alpejskich popularne są pociągi panoramiczne. Inną grupą tego typu pociągów, będących atrakcją samą w sobie, są wszelkiego rodzaju pociągi zabytkowe oraz kolejki wąskotorowe.


Jak w szwajcarskim zegarku

W Europie krajem, który chyba najlepiej wykorzystuje swój system kolejowy do celów turystycznych, jest Szwajcaria. Kraj ten pomimo trudnych warunków terenowych ma doskonałą sieć kolejową. Owe trudne warunki okazały się też atutem, który powoduje, że co roku rzesze turystów, nawet tych zmotoryzowanych, chętnie korzystają z pociągów.


Dzięki górom, które są symbolem tego kraju, podróż pociągiem dostarczyć może zarówno wrażeń estetycznych, jak i daje możliwość "zaliczenia" w ten sposób kilku niezwykłych, wysoko położonych miejsc. Sztandarowymi pociągami szwajcarskich kolei są ekspresy panoramiczne. Wbrew nazwie nie są to szybkie pociągi, ponieważ ich celem jest pokazanie turystom piękna krajobrazu, nie zaś jak najszybsze dostarczeni ich na miejsce. Każdy z nich daje...

Wydanie: 2/2009, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail