Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw 2009

W dniach 24-26 września 2009 r. w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyły się targi turystyczne TT Warsaw 2009. Podczas imprezy zaprezentowało się 60 krajów, z których aż 40 promowało na stoiskach narodowych piękno swoich regionów. Krajem partnerskim imprezy był tak popularny wśród Polaków Egipt.


O wielkości i znaczeniu targów niech świadczą cyfry: 18 104 gości targowych, w tym: 9507 klientów biznesowych, w tym 353 VIP-ów (50 Ambasadorów), 8285 klientów indywidualnych i 312 przedstawicieli mediów oraz 450 wystawców. Na targach było 40 stoisk narodowych. Tradycyjnie, pierwszy dzień targowy dedykowany był wyłącznie branży i klientom biznesowym, drugiego i trzeciego dnia wystawcy zapraszali także klientów indywidualnych. W ramach wydarzeń dedykowanych przedstawicielom sektora MICE, podczas targów odbyły się zarówno płatna konferencja firmowana przez MPI Club Summer Meeting, jak i bezpłatne wykłady: Moniki Krusiewicz (PRimavera), na temat organizacji green eventów oraz Izabeli Dyakowskiej (Centrum Wolontariatu) dotyczący wolontariatu pracowniczego w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).


Nie zawiedli uczestnicy dwudniowych warsztatów dotyczących profesjonalnej promocji ofert turystycznych w internecie, w wydawnictwach i poprzez prezentacje targowe. Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkały się warsztaty, spowodowało, że ich inicjatorzy postanowili zorganizować ich kolejną edycję za rok, podczas XVIII targów TT Warsaw 2010. Dzięki merytorycznemu wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki podczas TT Warsaw zainteresowane osoby z branży turystycznej mogły zadawać pytania i dzielić się swoimi wątpliwościami w kwestii zmian w Ustawie o usługach turystycznych. Na pytania dotyczące Ustawy odpowiadał przedstawiciel Ministerstwa - Sławomir Skrzydlewski. Niestety, to bardzo interesujące spotkanie trwało - z powodu opóźnienia na początku - tylko 45 minut i nie wyczerpało pytań, jakie uczestnicy chcieli zadać.


Natomiast specjaliści z Polskiej Izby Turystyki (Wiceprezes Stanisław Piśko i radca prawny Leszek Miłosz), Polskiej Izby Ubezpieczeń (Prezes Zarządu Jan Grzegorz Prądzyński) i ubezpieczeniowej grupy Signal Iduna (Prezes Zarządu Adam Pustelnik) zajęli się tematyką dotyczącą Funduszu Zabezpieczeń Turystycznych, jako gwarancji chroniącej turystów i touroperatorów. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie dotyczące roli ubezpieczycieli w systemie zabezpieczeń dla branży turystycznej, założeń Funduszu Zabezpieczeń Turystycznych, zagranicznych doświadczeń na tym polu oraz potrzeby stworzenia funduszu turystycznego w Polsce.


Anna Sienkiewicz, Rynek Turystyczny


Jak co roku, w ramach TT Warsaw odbyły się konkursy dla wystawców. W konkursie Fair Play Turystyki Polskiej o Kryształowy Globus 2009, organizowanym przez Polską Izbę Turystyki oraz Międzynarodowe Targi Polska, zwyciężył Dworek nad Łąkami w Kiermusach. Podczas uroczystej ceremonii Otwarcia Targów przedstawicielowi laureata nagrodę wręczył Prezes Polskiej Izby Turystyki - Jan Korsak. Także podczas Otwarcia TT Warsaw, prezes Jan Korsak w ramach programu certyfikacji przedsiębiorców turystycznych, służącego uproszczeniu procedur wizowych dla osób ubiegających się o wizy turystyczne, wręczył pięciu polskim firmom turystycznym specjalne certyfikaty.


W drugim konkursie, organizowanym przez dziennikarzy i Międzynarodowe Targi Polska, na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe XVII Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw 2009, Jury nagrodziło statuetkami Homo Turisticus i dyplomami trzech laureatów. Pierwsze, drugie i trzecie miejsce kolejno zajęli: Słowacja, Czechy i Miasto Stołeczne Warszawa.Impreza po raz pierwszy odbyła się w nowym Centrum MT Polska (goście tegorocznych, wiosennych Targów Lato mieli okazję poznać ten obiekt). Nowa hala jest zdecydowanie wygodniejsza zarówno dla wystawców jak i gości targowych. Mankamentem są kłopoty komunikacyjne - połączenia z centrum Warszawy, pomimo wysiłków organizatorów, nie są dobre.


Stoisko Rynku Turystycznego


Miejmy nadzieję, że jest to stan przejściowy i, choć nie zależy to od firmy MT Polska, ukończenie przebudowy pobliskiego węzła zniweluje ten mankament. Niestety, organizacja poszczególnych imprez i konferencji pozostawiała sporo do życzenia. Opóźnienie rozpoczęcia o 15 min. było w zasadzie standardem. Z tego powodu nie tylko, tak jak w przypadku wspomnianej prezentacji projektu Ustawy, powodowało skrócenie samego spotkania, ale niekiedy (przy dłuższym opóźnieniu) problem z odwiedzeniem poszczególnych konferencji.

Wydanie: 6/2009, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail