Pomorze niebanalnie

Pierwsze województwo pomorskie utworzone zostało już w 1454 r. przez Kazimierza Jagiellończyka w następstwie inkorporacji Prus do Królestwa Polskiego. Jego kształt i powierzchnia oraz władza zmieniały się potem na przestrzeni wieków, dzięki czemu są to ziemie obfitujące w wyjątkowo ciekawą historię, zabytki, a dodatkowo szczodrze obdarzone przez naturę.


Prawdziwe pole do popisu dla organizatorów turystyki i pilotów. Wystarczy zacząć od Gdańska, do którego zawożone są obligatoryjnie wszystkie grupy przyjeżdżające nad Bałtyk, a który przecież nie był historycznie, w przeciwieństwie do dziś, stolicą województwa (w XVII w. zostały nim np. Skarszewy). Jednocześnie był miastem w tym rejonie największym, niezależnym dzięki przywilejom królewskim, potem z kolei Wolnym Miastem.


Dziś jest sprzedawany jako kolebka Solidarności - słynne tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamiątek Świata, symboliczne miejsce początku II wojny światowej - Westerplatte i obrona Poczty Gdańskiej, miasto hanzeatyckie. Gdy dodać do niego "plażowy" i clubbingowy Sopot oraz Gdynię, różnorodność turystycznej oferty jeszcze wzrasta. Również dla dzieci i młodzieży, gdy pokaże im się Akwarium Morskie, Dar Pomorza i ORP Błyskawicę w Gdyni czy Panienkę z okienka, która "wyszła" z powieści Deotymy i pojawia się codziennie o godz. 13 w owalnym okienku poddasza Nowego Domu Ławy, przylegającego do Dworu Artusa.


Baza noclegowa

Hotele
* - 13,
** - 56,
*** - 51,
*** - 10, H
***** - 6 Pensjonaty
* - 6,
** - 10,
*** - 4 Motel - 1
** Dom Wycieczkowy - 1 kat. II Campingi
* - 3,
** - 15,
*** - 8,
**** - 2 Schroniska młodzieżowe Kat. I - 3, Kat. II - 2, Kat. III - 2


Zabytki i szlaki


Planując objazd grupy po Pomorzu, warto zaproponować turystom szlaki tematyczne. W ten sposób standardowa trasa przemieni się w fascynującą przygodę z historią. Jednocześnie jest to doskonały sposób na pokazanie głównych atrakcji województwa, które nie musi polegać tylko na biernym oglądaniu, ale na przykład do zachęty do różnych form aktywności, jak na przykład szukanie bursztynów, wycieczki kajakowe czy rowerowe. Oto propozycje:


Bursztynowy: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Gdyni, Bursztynowe Centrum w Sobieszewie, Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze, Pieszo-rowerowy Szlak Bursztynowy w Pruszczu Gdańskim.


Zamków gotyckich: siedziba władz zakonnych wraz z komturem (Malbork), zamki komturów (Gniew), siedziby wójtów krzyżackich (Sztum, Grabiny, Zameczek), siedziba biskupów...

Wydanie: 1/2010, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail