Dwa województwa w jednym

Kujawsko-Pomorskie to unikatowy region w Polsce, który, jak sama jego nazwa wskazuje, mieści dwa w jednym. W wyniku reformy administracyjnej z 1999 r. połączono dwie skrajnie różne krainy historyczno-geograficzne, położone po dwóch brzegach Wisły... Odtąd wszystko tutaj stało się podwójne - począwszy od nazwy województwa, poprzez jego stolice, aż do zabytków kultury i atrakcji przyrodniczych.


rt_2010_05-27.jpg


Zdublowana stolica

Najważniejsze w regionie miasta to Bydgoszcz i Toruń. Razem tworzą tzw. dwumiasto, czyli podwójną stolicę województwa. Do Bydgoszczy przyjeżdża się na ogół w interesach lub w celach rekreacyjno-rozrywkowych. Można tu załatwić wiele spraw, a przy okazji zrobić tanie zakupy. Charakterystycznym elementem Bydgoszczy są liczne parki i tereny zielone. Niezapomnianych wrażeń dostarczają również spacery nad Brdą. Urokliwe mostki prowadzą na Wyspę Młyńską oraz w rejony tzw. Wenecji Bydgoskiej. W sezonie po rzece pływają tramwaje wodne - w tej roli dwa nowoczesne, białe solary, dzięki którym zza burty można zobaczyć miejskie zabytki. Opłata za przejazd jest taka sama jak za bilet komunikacji miejskiej.


Stąd na wyciągnięcie ręki znajdują się zabytkowe spichrze przy ul. Grodzkiej, najstarszy w mieście, średniowieczny kościół pw. Św. Marcina i Mikołaja oraz kompleks secesyjnych kamieniczek przy ul. Cieszkowskiego. Usytuowana nieopodal nowoczesna Opera Nova przypomina o jeszcze jednym atucie Bydgoszczy - intensywnym życiu muzycznym.


Atrakcje dla grup i rodzin

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu - można tu upiec łakocie wg receptury sprzed 500 lat. www.muzeumpiernika.pl Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu - system "all-sky" pozwala na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły, dzięki czemu widzowie mają wrażenie, że nagle znaleźli się wewnątrz mgławic czy gromad gwiazdowych. W Orbitarium można sterować urządzeniami sondy kosmicznej Cassini, tylko o połowę mniejszej od oryginalnej, która cały czas pracuje na orbicie Saturna. www.etnomuzeum.pl


Toruń jest prestiżowym ośrodkiem akademickim oraz perłą architektury gotyckiej. Dzięki swoim zabytkom, starówka wraz Ratuszem z XIV w., kamieniczkami i fragmentami murów zamkowych została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Toruniu urodził się wybitny astronom Mikołaj Kopernik....

Wydanie: 2/2010, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail