Choroby tropikalne atakują Polaków

W pierwszych dwóch miesiącach 2010 r. ruch turystyczny na świecie osiągnął 7-proc. wzrost. Największy napływ podróżnych odnotowały kraje Azji i Pacyfiku (+10 proc.) oraz Afryki (+7 proc.). Również w Polsce w ostatnich latach rośnie zainteresowanie wyjazdami do krajów tropikalnych.


Niestety, jedynie 30 proc. polskich internautów odwiedzających egzotyczne regiony świata stosuje jakąkolwiek formę profilaktyki występujących tam chorób. Według danych polskiego Instytutu Turystyki, Polacy powyżej 15. roku życia w 2009 r. odbyli 6,3 mln podróży za granicę, połączonych z co najmniej jednym noclegiem poza granicami kraju. Z tej liczby co najmniej 300 000 wyjazdów dotyczyło Afryki, zwłaszcza takich krajów jak Egipt, Tunezja czy Kenia. Tymczasem, jak przypomina Światowa Organizacja Zdrowia, jest to region zagrożony występowaniem tężca, błonicy, duru brzusznego, wirusowego zapalenia wątroby (wzw) typu A i B, wścieklizny, a w przypadku Kenii dodatkowo malarii, żółtej febry (żółtej gorączki), zakażeń meningokokowych oraz cholery.

- W Polsce w 2009 r. odnotowano trzykrotny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Większość przypadków WZW A w naszym kraju to efekt zakażenia podczas wakacji w krajach rozwijających się, m.in.: w cieszącym się dużym zainteresowaniem polskich turystów Egipcie. Poważnym zagrożeniem dla podróżujących do tropików jest także malaria czy dur brzuszny, występujący szczególnie często w Indiach i okolicznych państwach. Wszystkie te schorzenia łączy jedno: można im skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednie przygotowanie do podróży - mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Oprócz zachowania odpowiedniej higieny i środków ostrożności, do podstawowych działań profilaktycznych należą szczepienia. Niestety, w Polsce wciąż nie są one zbyt popularne. Jak pokazują badania, tylko 30 proc. odwiedzających kraje egzotyczne poddało się szczepieniu przeciw tężcowi, 29 proc. - szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, 21 proc. - przeciw żółtej febrze, 16 proc. - przeciw błonicy i poliomyelitis, a 10 proc. - przeciw meningokokom. Powodem jest przede wszystkim niski poziom wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia w krajach tropikalnych. Jak wynika z przeprowadzonych w ub. roku badań opinii publicznej, jedynie 25,3 proc. podróżników, którzy odwiedzili kraje egzotyczne w ciągu ostatnich 3 lat, udało się na konsultacje do lekarza medycyny podróży. Niewiele więcej, bo 1/3 planujących taki wyjazd, zamierzało skorzystać z pomocy specjalisty, a połowa badanych szukała informacji na temat profilaktyki zdrowotnej przed podróżą czytając ulotki, przewodniki podróżnicze czy Internet.

www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.


Wydanie: 3/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail