Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Karpacki Szlak Winny

rt_2011_04-77.jpgPrzez całe stulecia z węgierskiego tokaju trafiały do Polski tysiące beczek przedniego wina. Trakt wiódł z Tokaju przez Sárospatak, Sátoraljaújhely, Trebisov, Michalovce, Humenne oraz Bukowsko, Zarszyn, Besko, Rymanów i Krosno. Na handlu węgrzynem wzbogaciło się wiele miast południowej Polski, a w szczególności Krosno. Teraz Karpacki Szlak Winny staje się atrakcją turystyczną. Zwłaszcza, że towarzyszy mu reaktywacja polskich winnic - m.in. w okolicach Rzeszowa, Jasła i Krosna. Jest już ich po polskiej stronie ponad 40!


Pierwsze beczki z winem trafiały do Polski z Węgier już w czasach piastowskich. Zacieśnienie kontaktów nastąpiło pod koniec XIV wieku, gdy nad Wisłą rządził król Ludwik Węgierski i utrzymywało się przez czasy jagiellońskie i królów elekcyjnych. Również okres galicyjski, do końca I wojny światowej sprzyjał handlowi przez Karpaty.

Jego schyłek to okres komunizmu, gdy w Polsce zakazano domowej produkcji wina. Tradycja zaczęła się odradzać dopiero w latach 90. XX w. Karpacki Szlak Winny można poznawać na wiele sposobów: trzymać się wyznaczonej trasy wina białego lub czerwonego albo dowolnie wybierać ciekawsze miejsca po obu stronach Karpat. Podróżując z centralnej Polski, najlepiej zacząć w Rzeszowie od zwiedzenia podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem. To tutaj składowano beczki z węgrzynem. Najstarsze piwnice pochodzą z XV w. Podziemna trasa liczy obecnie 340 m, a w najgłębszym miejscu schodzi 9,58 m pod ziemię. Nazwy piwnic związane są z ich funkcją lub pochodzą od właścicieli – stąd mamy Miodową, Ratuszową, Rzeszowskich, Ligęzy, Strzeleckiego itd. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów, większość stanowią przedmioty znalezione w trakcie odbudowy podziemi, np. butelki − w tym pełne − po winie z Tokaju, które tutaj niegdyś przechowywano.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest winnica Maria Anna w Wyżnem w gminie Czudec, powiecie strzyżowskim (na południe od Rzeszowa). Pięknie utrzymana, położona na łagodnych, nasłonecznionych wzgórzach, z restauracją i pokojami gościnnymi, robi na gościach duże wrażenie. Właściciel – Piotr Kobosz, rzeszowski przedsiębiorca, jest winnym pasjonatem. Z przejęciem opowiada o szczepach winorośli, które uprawia. Obecnie jest ich 12, w tym m.in. białe Chardonnay, Muskat i Bianca oraz czerwone Aldon, Regent, Pinot Nor. Degustacje odbywają się w piwnicach, ze smacznymi przekąskami. Dla tych, którzy chcieliby pozostać tutaj na dłużej przygotowano atrakcje, m.in. możliwość gry w paintballa. Karpackie szlaki winne spotykają...

Wydanie: 12/2010, JEST POMYSŁ

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności