Noc w książeckim łożu

Wielkie łóżko z baldachimem, na suficie poczerniałe od starości belki drewniane, skrzypiąca podłoga, za drzwiami błąkające się duchy dawnych właścicieli. Kto z nas nie marzył o spędzeniu choć jednej nocy w zamkowej sypialni. Któż nie przeżywał przygód bohaterów książki Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”.

rt_2011_04-82.jpg

Hotele urządzane w starych wnętrzach to na zachodzie Europy od lat standard. W Polsce tak naprawdę dopiero po 1989 roku ten segment rynku hotelarskiego rozwija się dynamicznie. Zabytkowe budowle (zamki, pałace, spichlerze, kamienice, dworki itp.) przechodzą w ręce prywatnych właścicieli (często wracają do prawowitych) a inwestycja w hotel jest jedną z tych, które mogą przynieść zyski. W Polsce sytuacja z wykorzystaniem dawnych zabytków jest o tyle trudna, że ostatnie pięć wieków nie oszczędzało ich. „Szwedzki potop”, wojna północna, grabieże zaborców i dwie wojny światowe doprowadziły większość zamków i pałaców do ruiny. Następne lata bezmyślnej władzy komunistów dokończyły dzieła. Niewiele pałaców, dworków i zamków przetrwało bez strat.


Każdy budynek zachowany w całości jest na wagę złota. Zaś każda działalność przywracająca im świetność godna pochwały i naśladowania. Zabytkowe budynki, choćby ze względu na swoją kubaturę i powierzchnię, świetnie nadają się na obiekty noclegowe. Poza tym usytuowane są na ogół w atrakcyjnych miejscach a ich historia, legendy są gwarantem przyciągnięcia turystów. W większości miejsc historia, ślady sławnych ludzi są ważnym wabikiem dla gości. Ludzie lubią nocować ze świadomością, że przed laty, przed wiekami pod tym samym dachem przebywał król z królową, cesarz, car lub sławny pisarz.


Rozmowa z Krzysztofem Kaniewskim – animatorem i koordynato rem grupy o nazwie „gościnne zabytki” rt_2011_04-70.jpg
Hotele urządzane w starych wnętrzach to na zachodzie Europy od lat standard. W Polsce tak naprawdę dopiero po 1989 roku ten segment rynku hotelarskiego rozwija się dynamicznie.

- Jesteś sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia Hotele Historyczne w Polsce. Może warto coś w tym miejscu i o tym stowarzyszeniu powiedzieć.


K.K: Rzeczywiście, trzy lata temu zawiązane zostało stowarzyszenie o nazwie „Hotele Historyczne w Polsce”, wybrany zostałem też do pierwszego składu Zarządu. Prezesem od początku był i jest znany krakowski hotelarz Jerzy Donimirski. Grupę stowarzyszenia tworzą dziś 24 hotele w historycznych wnętrzach o bardzo wysokim standardzie. HHP jest członkiem prestiżowej organizacji...

Wydanie: 12/2010, HOTELE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail