Zdrowe wakacje

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) wśród osób powracających z wakacji. Niemal co roku dochodzi w Polsce do zgonów turystów z powodu importowanej z tropików malarii.

Aby podnieść świadomość turystów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz zapewnić im większy dostęp do wiedzy w tym zakresie powstał projekt certyfikacji Centrów Medycyny Podróży. Jeden z pomysłodawców dr n. med. Andrzej Kotłowski – kierownik Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni powiedział: − W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo podróżnych, jak również bezpieczeństwo epidemiologiczne Polaków, postanowiliśmy ustanowić i wdrożyć standardy dla poprawy warunków zdrowotnych i ochrony życia osób podróżujących oraz podnieść poziom i dostępność usług w zakresie poradnictwa medycznego, rekomendowania szczepień ochronnych oraz realizacji profilaktyki chorób zakaźnych zagrażających podróżnym. Informacje, jak przygotować się do wyjazdu, uzyskamy od specjalisty medycyny podróży. Najlepiej udać się do certyfikowanej poradni specjalistycznej. Dzięki projektowi Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, prowadzonemu przy wsparciu GIS i WHO, w całej Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt takich ośrodków. Idea Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży zakłada stworzenie sieci certyfikowanych poradni, w których można uzyskać kompletne, aktualne informacje dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, sytuacji epidemiologicznej w danym kraju oraz poradnictwa dla osób z chorobami przewlekłymi, utrudniającymi podróżowanie. Certyfikat, ważny przez 5 lat, wydawany jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Warunkiem jego uzyskania przez lekarzy danej placówki jest ukończenie cyklu specjalistycznych szkoleń, zakończonych egzaminem oraz spełnienie określonych warunków techniczno-organizacyjnych przez aplikującą placówkę medyczną. Obecnie w ramach projektu przeszkolonych jest już ponad 150 lekarzy w całej Polsce. Lista poradni, w których można uzyskać specjalistyczną poradę, znajduje się na stronie www.cimp.pl.

Wydanie: 2/2011, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail