Zamek Bobolice otwarty

Po ponad 12 latach prac rekonstrukcyjnych oficjalnie otwarto Zamek Bobolice. Z tej okazji pod murami zamku odbył się koncert Filharmonii Częstochowskiej. W uroczystości wzięło udział ponad 500 zaproszonych osób, w tym przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, ministrowie rządu, senatorowie i posłowie, władze wojewódzkie i samorządowe oraz delegacje zagraniczne.

Trzeci września stał się datą symbolicznego zakończenia prac rekonstrukcyjnych na Zamku Bobolice. Odbudowa tego Orlego Gniazda została rozpoczęta ponad 12 lat temu przez przedstawicieli rodziny Laseckich – senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego. Przemawiając do zgromadzonych gości na błoniach pod Zamkiem Bobolice, Jarosław Lasecki powiedział: – Miałem zawsze problem z tym, aby ruiny nazywać naszym „dziedzictwem narodowym”. Dzisiaj dumny Zamek znów stal się namacalną pamiątka pięknej polskiej historii. Cieszy i uczy całkiem spore rzesze turystów.


Chwilę wcześniej goście mogli zapoznać się z multimedialną prezentacją pokazującą proces rekonstrukcji zamku. Po wystąpieniu senatora Jarosława Laseckiego głos zabrał Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, który z dużym uznaniem wyraził się o przeprowadzonych na zamku pracach. Jak powiedział :– Żeby zrekonstruować ten zamek trzeba było ludzi z pasją. Bez tej pasji i determinacji nie byłoby tej inwestycji. Kolejnym było wystąpienie Barbary Raczyńskiej z Kancelarii Prezydenta, która odczytała przesłany od Prezydenta RP list gratulacyjny. Głównym punktem programu był koncert w wykonaniu Filharmonii Częstochowskiej.


Pod zamkiem zabrzmiały: Uwertura Cyrulik Sewilski Gioacchino Rossiniego, Koncert skrzypcowy e-moll Felixa Mendelssohna, Suita Peer Gynt Edvarda Griega. Uroczystość zakończyło zwiedzanie zamku oraz przyjęcie pod jego murami. Królewski Zamek Bobolice zbudowany został przez Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, ale od XV wieku nieprzerwanie pozostawał w rękach prywatnych, nawet w czasach komunistycznych. Kilkukrotnie oblegany, zamek został poważnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1657 roku, po czym systematycznie zaczął popadać w ruinę. Pod koniec wieku XX rozpoczęła się rekonstrukcja zamku, którą w całości sfinansowano z prywatnych środków rodziny Laseckich. Dziś Zamek Bobolice jest jedną z największych atrakcji Jury. Na zamku będzie muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego.

Wydanie: 4/2011, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail