Chiny potęgą turystyczną

Chiny stały się w ubiegłym roku trzecim najczęściej odwiedzanym krajem po Francji i Stanach Zjednoczonych a przed Hiszpanią.

rt_2011_09-74.jpg

Jak podała Chińska Organizacja Turystyki, rok 2010 był dla kraju rekordowy. Chiny zajmują czwarte miejsce w turystyce wyjazdowej z liczbą 57,38 mln osób, które wyjechały za granicę (to o 20proc. więcej niż w roku 2009). W arto podkreślić, że aż 47 proc. gości przyjechało w celach wypoczynkowych. Wśród najpopularniejszych miejsc wymieniane są: Shenzhen, Guangzhou, Shanghai, Beijing i Hangzhou. Większość turystów odwiedzających Chiny pochodziła z Azji, z krajów jak: Tajwan, Makao, Japonia, Wietnam i Indie. Coraz liczniejsi są turyści z Rosji i z USA coraz częściej wyjeżdżają do Chin. Jak podkreślają eksperci zarówno Targi Expo w Szanghaju, jak i Asian Games w Guangzhou były kołami napędowymi turystyki przyjazdowej. Oczywiście największym magnesem przyciągającym turystów jest bogactwo kulturowe. Przemysł turystyczny w Chinach wciąż rozwija się dynamicznie. W roku 2010 jego udział w PKB osiągnął 2,1 proc. Udział zatrudnienia w przemyśle turystycznym w ogólnym zatrudnieniu osiągnął zaś 2,2 proc. (17 123 000 zatrudnionych osób). Pomaga oczywiście temu również duży wzrost gospodarczy. W roku 2010 ponad 5200 hoteli w Chinach mogło przyjąć 1,41 mln gości w 700 tysiącach pokoi. W roku 1997 w Chinach było 2724 hoteli. Według strony internetowej www.tour -beijing.com/ jest jedenaście miejsc, które trzeba zobaczyć w Chinach.

rt_2011_09-48.jpg


Pekin – Zakazane miasto

Rejon ceremonialnych budynków skupiony wokół Pałacu Cesarskiego jest uważany za serce starożytnych Chin. Stąd cesarz rządził krajem jak rytualny mediator miedzy niebem i ziemią. Wejście do olbrzymiego Pałacu Cesarskiego było niegdyś zakazane dla zwykłych ludzi. Dziś bramy wiodą do fascynującego skarbca chińskiej historii. A sam pałac to zapewne najlepiej zachowany i najświetniejszy przykład klasycznej chińskiej architektury.


Wielki Mur

rt_2011_09-55.jpgZ pewnością to jeden ze współczesnych cudów architektury. W internetowym głosowaniu w 2007 roku wybrano go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Mur ma ponad 6000 kilometrów. Budowa trwała ok. 17 wieków. Rozpoczęła się za dynastii Qin, a jej ukończenie nastąpiło w okresie panowania dynastii Ming. Główny punkt turystyczny muru to Badaling, na północ od Pekinu. Trzeba przygotować się na lawinę turystów i przeciskanie się przez niekończące się stragany z pamiątkami. Ale warto. Po wejściu na wyższe partie muru z góry roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki wstążki muru ciągnącej się wzdłuż i w poprzek konturów górskich grani.


Terakotowa Armia w Xian

7000 figurek nazwanych Terakotową Armią. Znajdują się w grobowcu i to tylko część znacznie większego grobowca. Grób kazał wybudować pierwszy cesarz Chin – Qui Shi Huangdi, mniej więcej 200 lat przed Chrystusem. Terakotowa Armia znajduje się w Bingmayong, 35 kilometrów od Xi’an.


Szanghaj

Drapacze chmur w dzielnicy Pudong na brzegu Jangcy najlepiej symbolizują błyskawicznie rosnące bogactwo miasta i mieszkańców, zaś nadrzeczny bulwar Bund ukazuje...

Wydanie: 4/2011, MODA NA...
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail