Transportowe prognozy

Według wstępnych danych z Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO ), linie lotnicze z 191 państw członkowskich przewiozły w roku 2011 około 2,7 miliardów pasażerów. Oznacza to wzrost o 5,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Dane dotyczą wszystkich rodzajów transportu pasażerskiego – w tym tanich i regularnych połączeń lotniczych.
 
 
Ruch międzynarodowy wzrósł o 7,4 proc., nieco mniej niż w poprzednim roku. Krajowe rynki lotnicze wzrosły o 4,9 proc. w stosunku do roku 2010, w dużej mierze dzięki wynoszącemu około 10 proc. wzrostowi ruchu w Chinach. Jednoznacznie pozytywne są natomiast dane dotyczące rynku statków wycieczkowych. Ten sektor wzrósł o około jedną trzecią w ciągu ostatnich pięciu lat, przy ogromnych inwestycjach w nowe – i zwykle większe – statki. Niewiarygodne, że obecnie pływa 50 statków o wyporności ponad 100.000 ton BRT, a kolejne 15 jest w trakcie budowy. Euromonitor kilka miesięcy temu publikował szacunki z których wynikało, że światowa sprzedaż rejsów rekreacyjnych wzrośnie o 10,5 proc. do wartości 34 mld USD w 2011 roku.
 
 
Analitycy z IPK International szacują, że Europejczycy kupili w zeszłym roku 6,5 miliona rejsów wycieczkowych, co stanowi 2 proc. wszystkich wyjazdów wakacyjnych. Utrata Costa Concordii i awaria Costa Allegra może pogorszyć sprzedaż jedynie w krótkim terminie (głównie w Wielkiej Brytanii i Europie, gdzie zainteresowanie mediów wypadkami było najsilniejsze). Jednak oba incydenty prawdopodobnie nie będą miały większego wpływu w dłuższej perspektywie. Carnival Corporation podaje, że rezerwacje marek innych niż Costa spadły o kilkanaście procent. Nadal największy rynek rejsów dotyczy wycieczek po Karaibach, następnie Morzu Śródziemnym i w pobliżu Alaski. Jednak wzrost sprzedawanych rejsów na Morzu Śródziemnym był większy niż na Karaibach.

Wydanie: 2/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail