Rowerem po wschodniej Polsce

O tym, że wschodnia część Polski ma duży potencjał turystyczny, wiadomo od dawna. Również możliwości zarabiania na turystyce rowerowej są powszechnie znane. Jednak dotychczas była to wiedza tylko teoretyczna. Nie wynikało z niej nic konkretnego. Teraz pojawiło się światełko w tunelu. Światełko od roweru.

rt-2014-06-24

„Trasy rowerowe w P olsce Wschodniej” to przedsięwzięcie o wyjątkowej jak nasz kraj skali. Równocześnie ruszają prace nad wielkim projektem infrastrukturalnym, w ramach którego mają powstać trasy rowerowe, oraz nad projektem promocyjnym, który po zbudowaniu tras będzie je promował jako nowy produkt turystyczny na terenie pięciu województw. A będzie to możliwe dzięki temu, że marszałkowie aż pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, złożyli swoje podpisy na odpowiednim dokumencie. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, powstanie wyjątkowy w P olsce produkt turystyczny – licząca niemal 2 tys. km, najdłuższa w P olsce trasa rowerowa, biegnąca przez pięć wschodnich województw. Wokół trasy powstać ma cała infrastruktura służąca obsłudze turystów. Mają powstać punkty obsługi rowerzystów, wypożyczalnie rowerów, lokale gastronomiczne itp.

Co to będzie?

Cała trasa, która będzie funkcjonować pod nazwą Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo, liczy dokładnie 1980 kilometrów i w przyszłym roku będzie najdłuższą trasą rowerową w P olsce. Biegnie przez niezwykle zróżnicowane tereny o bogatych walorach przyrodniczych, począwszy od mazurskich jezior, na Górach Świętokrzyskich kończąc. Trasa przygotowywana jest na zasadzie szkieletu oraz tzw. ości, czyli odnóg w postaci szlaków turystycznych, które będą prowadzić do kolejnych atrakcji turystycznych. Trasę buduje pięć województw. Będzie ona miała spójne oznakowanie oraz jednakowe standardy nawierzchni. Podczas badań prowadzonych na potrzeby strategii promocji uzyskano komunikat od większości potencjalnych użytkowników, że największym walorem trasy dla nich wcale nie będzie jednolita asfaltowa nawierzchnia. O wiele większe znaczenie ma bezpieczeństwo, jednolite precyzyjne oznakowanie, infrastruktura dla rowerzystów, usługi dodatkowe na trasie oraz czytelny portal internetowy bogaty w opisy i zdjęcia. Dlatego trasa będzie prowadzić czasem drogą asfaltową, ale czasem też leśnym duktem. Zakres prac inwestycyjnych obejmuje również przebudowę kluczowych skrzyżowań, adaptację obiektów mostowych oraz budowę nowych kładek nad rzekami. Wzdłuż całej trasy uruchomionych zostanie ponad 220 miejsc wypoczynkowych, tzw. Miejsc Obsługi Rowerzystów, oraz sieć kilkuset certyfikowanych i odpowiednio oznakowanych kwater – Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Specjalnie na potrzeby oznakowania tej trasy oraz kolejnych rowerowych inwestycji w P olsce wprowadzono nawet nowe znaki drogowe. Trasa wyznacza więc nowe standardy w całej Polsce. Budowa poszczególnych odcinków właśnie rusza. Ogłaszane i rozstrzygane są kolejne przetargi na tę...

Wydanie: 3/2014, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail