Zmiany w zwiedzaniu we Włoszech

O d pierwszego lipca zmienia się system taryfowy we wszystkich muzeach i stacjach archeologicznych Włoch – zakomunikował Dario Franceschini, minister ds. dóbr i działalności kulturalnej oraz turystyki. – Po analizie danych dotyczących frekwencji w naszych muzeach, w których każdego roku jedna trzecia zwiedzających nie płaci za bilet, zdecydowałem się na dokonanie stosownych zmian w systemie taryfowym, tak aby zrównać go z cennikami biletów w innych państwach unijnych – mówi Franceschini.

Jakie zmiany wprowadzono? Od pierwszego lipca darmowe bilety przeznaczone będą dla osób poniżej osiemnastego roku życia oraz dla niektórych kategorii osób zwiedzających (np. nauczyciele). Utrzymane zostały zniżki dla osób poniżej 25. roku życia, zlikwidowano natomiast darmowe bilety dla zwiedzających powyżej 65. roku życia. Seniorzy będą jednak mogli bezpłatnie zwiedzać muzea w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. W miejsce zlikwidowanych ulg ustanowiono tzw. Niedzielę w muzeum. Wstęp do wszystkich państwowych placówek kulturalnych będzie bezpłatny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca dla wszystkich zwiedzających. W ten sposób zrównano prawo do darmowego wstępu dla wszystkich bez względu na wiek (za wyjątkiem zniżek dla osób poniżej 25-ego roku życia), co było kryterium uważanym za anachroniczne i niewspółmierne do osiąganych dochodów. Stosując takie rozwiązanie unika się absurdalności sytuacji, w której również zamożni turyści zagraniczni powyżej 65-ego roku życia nie płacą za bilet, jak to miało miejsce dotychczas. Dwa razy w roku wszystkie muzea oraz stacje archeologiczne będą otwarte dla zwiedzających za 1 euro. Wprowadzono znaczące zmiany w godzinach otwarcia obiektów muzealnych: wielkie muzea (w tym Koloseum, Pompeje i Uffizi) wydłużając czas otwarcia o dwie godziny – będą dostępne do 22

Wydanie: 4/2014, AKTUALNOŚCI

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail