Turcja - Sześć wieków turystyki

W tym roku mija sześćset lat od nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Turcją. A to oznacza też sześć wieków stałych podróży pomiędzy tymi krajami.

rt-2014-07-19

Wbrew obiegowym opiniom nasze sąsiedztwo z Imperium Osmańskim było przez większość czasu pokojowym współistnieniem. Poza napadami z jednej strony Kozaków, a z drugiej Tatarów, oba państwa walczyły stosunkowo rzadko. Wydarzenia takie jak bitwy pod Cecorą, Chocimiem czy Wiedniem były raczej wyjątkiem niż regułą. Częściej niż kolumny wojsk przemieszczały się karawany kupieckie i poczty dyplomatyczne. Była to więc regularna, jak na owe czasy, turystyka. Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według Kronik Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.

Gospodarczy rozwój

Dzisiejsza Turcja należy do najlepiej rozwijających się państw w naszej części świata. Turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki tego kraju. Według danych WTTC bezpośrednio dzięki tej branży w ubiegłym roku powstało 4,6 proc. PKB. Jeśli liczyć pośredni wpływ turystyki na gospodarkę, wówczas dzięki tej pierwszej powstało aż 12,3 proc. PKB. Podobnie mocną pozycję ma ona w przypadku tworzenia miejsc pracy. W zeszłym roku w turystyce pracowało prawie 600 tys. osób (było to 2,3 proc. wszystkich pracujących). Zdaniem ekspertów WTTC w tym roku nastąpi znaczny wzrost zatrudnienia w turystyce. Osiągnie ona poziom 2,9 proc. zatrudnionych.

rt-2014-07-21

Licząc również miejsca pracy generowane przez turystykę pośrednio – odpowiadała ona w ubiegłym roku za 9,1 proc. miejsc pracy i w tym roku ma wzrosnąć do 9,9 proc. Wprawdzie...

Wydanie: 4/2014, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail