Gdzie lataliśmy w wakacje

Latamy na dłużej i rezerwujemy wcześniej, wynika z danych internetowego biura podróży Tripista. Pośród najczęściej wybieranych destynacji w okresie wakacyjnym znalazły się Zurych, Belgrad, Ateny, Kopenhaga oraz Londyn. Coraz częstsze podróże Polaków do Zurychu nie dziwią.

rt-2014-09-05

Już od kilku lat trwa kampania promocyjna Szwajcarii na rynku polskim. Natomiast Belgrad w tym sezonie zyskał w oczach podróżujących między innymi jako „imprezowa stolica Europy”. Najwięcej wakacyjnych wylotów przypadło na drugi tydzień czerwca. W ubiegłym roku najpopularniejszym tygodniem na rozpoczęcie wakacyjnego odpoczynku był trzeci tydzień sierpnia. Średni czas pobytu Polaków na miejscu wypoczynku w stosunku do roku ubiegłego wydłużył się o jeden dzień, z 14 do 15 dni. Tak długo odpoczywają oprócz Polaków jedynie Turcy. Wakacje Brytyjczyków i Rosjan trwają 14 dni. Najkrócej trwają natomiast wyjazdy Rumunów – do 12 dni. O zakupie biletu zaczynaliśmy myśleć już wcześniej, dokonując rezerwacji z 44-dniowym wyprzedzeniem, informuje Tripsta. To czas zdecydowanie najdłuższy na tle innych europejskich krajów.

Najmniej czasu między zakupem biletu a planowanym wyjazdem zostawiają sobie Brytyjczycy, którzy rezerwują bilet na 17 dni przed planowaną datą wylotu. W tym roku na wakacyjny bilet lotniczy statystyczny Kowalski wydał 1222 zł, czyli o około 50 zł mniej niż przed rokiem, wynika z danych Tripsta. Średnia ta jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych Europejczyków. Pośród nich przodują Brytyjczycy, którzy średnio na bilet lotniczy w tym roku wydali ponad 521 euro, czyli około 2191 zł. W dalszej kolejności znajdziemy Rumunów, wydających średnio około 345 euro (czyli 1448 zł) oraz Rosjan i Turków. Ciekawostką jest, że wiele osób w okresie letnim dokonało rezerwacji na terminy przypadające po 31 sierpnia, kiedy to ceny połączeń w wielu przypadkach mogą być nieco niższe. Pośród najpopularniejszych destynacji znajdziemy Ateny, ale także Istambuł, Kopenhagę oraz od lat doceniany przez turystów Londyn. Podczas wakacji równie chętnie co wylatują za granicę, Polacy samolotem podróżują po kraju. Najpopularniejsze połączenia to te pomiędzy Warszawą a Gdańskiem, następnie Krakowem oraz Wrocławiem oraz w kierunku odwrotnym, czyli z Gdańska, Krakowa i Wrocławia do stolicy, wynika z danych Tripsta.

Wydanie: 5/2014, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail