Wizy dławią turystykę

Branża turystyczna apeluje do europejskich ministrów turystyki o poparcie propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej pakietu wizowego i rekomenduje jej szybkie przyjęcie, aby nie narazić Europy na utratę rangi kierunku turystycznego nr 1 na świecie.

rs-2014-11-06

W związku z nieformalnym spotkaniem ministrów turystyki i kultury w Neapolu, NET – głos europejskiej branży turystycznej – alarmuje o braku postępu we wdrażaniu uproszczonych przepisów wizowych, zaproponowanych przez Komisję Europejską w kwietniu br. Siedem miesięcy po opublikowaniu przez Komisję Europejską propozycji rewizji przepisów wizowych, państwa członkowskie nie zakończyły jeszcze pierwszego czytania i wyraziły poważne zastrzeżenia do większości poprawek zaproponowanych przez Komisję. W związku z faktem, że obecnie 72 proc. populacji na świecie potrzebuje wizy do Europy, brak postępu w pracach dotyczących kwestii wizowych będzie stanowić zagrożenie dla potencjału wzrostu ruchu turystycznego, szczególnie z najszybciej rozwijających się rynków turystyki przyjazdowej – Chin i Rosji. Z badania przeprowadzonego przez UNWTO/WTTC wynika, że złagodzenie przepisów wizowych w Unii Europejskiej może zwiększyć napływ turystów o 5-25 proc. Branża turystyczna zaapelowała do ministrów turystyki i kultury o spowodowanie, aby znaczenie turystyki i wynikające z niego efekty ekonomiczne zostały wzięte pod uwagę w trakcie rozmów w Radzie Unii Europejskiej. Korzyści z uproszczenia procedur wizowych są dobrze znane. Z ostatniego studium Komisji wynika, że bardziej elastyczne i dostępne przepisy wizowe mogą przyczynić się do wzrostu przyjazdów do strefy Schengen od 30 do 60 proc. tylko z sześciu krajów, które reprezentują ważne źródłowe rynki turystyczne. Utrzymanie obecnego status quo może kosztować Unię Europejską w ciągu kolejnych pięciu lat łącznie 130 mld euro przychodu z tytułu bezpośrednich wydatków turystów (zakwaterowanie, usługi gastronomiczne, transport, rozrywka, zakupy itd.), natomiast podjęcie niezbędnych działań może wygenerować 1,3 mln miejsc pracy w sektorze turystyki i sektorach pokrewnych. Udział turystyki w PKB i zatrudnieniu w Unii Europejskiej ma zasadnicze znaczenie – ponad 10 proc. unijnego PKB pochodzi z turystyki, branża turystyczna zatrudnia prawie 20 milionów osób, a turyści z krajów pozaeuropejskich wydają w Europie 400 miliardów euro.

Wydanie: 9/2014, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail