Ceny wycieczek na początku sprzedaży

Turcja tanieje, Grecja i Wyspy Kanaryjskie wręcz przeciwnie. Tak wynika z porównania cen imprez first minute w tym roku w stosunku do poprzedniego.

pws-2015-12x-04

W październikowym wydaniu „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy po raz pierwszy porównanie średnich cen wyjazdów na najbardziej popularne kierunki letniego wypoczynku z lat 2014 i 2015. W połowie października (data sporządzenia zestawienia) dysponowaliśmy już taką liczbą zarówno ofert first minute, jak i organizatorów, która pozwoliła wstępnie, ale jednocześnie dość reprezentatywnie rozpoznać aktualne trendy w cenach wycieczek oraz dokonać stosownych komentarzy. Poniższe zestawienie z 10 grudnia odzwierciedla już oferty wszystkich organizatorów i w ich uzupełnionych wersjach (poprzednio w niektórych przypadkach oferty były jeszcze niepełne), a więc pozwala na dokonanie porównań w sposób względnie obiektywny. Tak jak było to w przypadkach porównań cen z ubiegłego sezonu letniego, na potrzeby zestawienia przyjęty został pierwszy tydzień sierpnia, czyli sam szczyt sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów.

Ceny na mniej bezpiecznych kierunkach relatywnie tanieją, na pozostałych odwrotnie

Na analizowanych 15 kierunkach średnia cena pobytów rozpoczynających się w pierwszym tygodniu sierpnia 2016 była niższa od analogicznej średniej z roku ubiegłego o 34 złote, a zatem była nadal niższa, ale już w mniejszym stopniu, niż w zestawieniu październikowym, gdy wyniosła 77 złotych. Nadal niższe średnie ceny w szerokim przekroju letnich destynacji mają związek przede wszystkim z ich obniżeniem na niektórych kierunkach spowodowanym spadkiem popytu mającym swe źródło w ich postrzeganiu jako chwilowo mniej bezpieczne dla turystów. Obniżka cen wycieczek na nich wyniosła średnio 101 złotych, podczas gdy na pozostałych, czyli bardziej bez piecznych kierunkach, ceny wzrosły o 11 złotych. Nadal nie mają natomiast większego wpływu na ceny kolejne spadki kosztów paliwa lotniczego. Jego zniżka wobec okresu sprzed roku z niecałych 3 do 2,17 złotego za litr skutkuje wprawdzie obniżeniem przeciętnych kosztów zużytego paliwa w wysokości około 80-90 złotych na przeciętnego pasażera lotów czarterowych, ale jest to w przybliżeniu równoważone przez wzrost pozostałych kosztów związanych z przelotem, które w dużej części denominowane są w systematycznie drożejących dolarach amerykańskich.

Tunezja i Turcja tanieją najbardziej

Spośród bardziej popularnych wśród Polaków kierunków letniego...

Wydanie: 8/2015, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail