Bydgoski szlak kulturowy najlepszy w Europie

Pierwszy rok funkcjonowania Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy zakończył się spektakularnym sukcesem. W konkursie na najlepszą destynację zrównoważonej turystyki kulturowej organizowanym przez Europejską Sieć Turystyki Kulturowej bydgoski szlak otrzymał główną nagrodę. Koncepcję rozwoju i promocji szlaku opracowała agencja marketingowa Locativo.

pws-2016-01a-10

Do szlaku zostało wytypowanych 16 obiektów reprezentujących dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy, które spełniły kryteria dotyczące dostępności dla zwiedzających, unikatowości i atrakcyjności turystycznej, a także czegoś tak ulotnego jak genius loci. Zestaw obiektów jest niezwykle różnorodny i zawiera m.in. Exploseum, czyli byłą niemiecką fabrykę materiałów wybuchowych, infrastrukturę Kanału Bydgoskiego, Spichrze nad Brdą, Muzeum Fotografii, Gazownię Miejską, Wieżę Ciśnień, Warzelnię Piwa, Introligatornię, Barkę towarową, Fabrykę Obrabiarek oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Część z tych zakładów wciąż działa. Szlak ten realizuje dwa równie ważne cele: wzmocnienie wizerunku Bydgoszczy jako atrakcyjnego miasta turystyki przemysłowej oraz zwiększenie poczucia dumy wśród mieszkańców z historycznej roli ich miasta w dziejach Polski i całego kontynentu. – Szlak oraz jego tematyka są silnie związane z historią miasta, jego dziedzictwem kulturowym, które w skali naszego kraju jest naprawdę unikatowe. Na tej podstawie można zbudować bardzo atrakcyjną ofertę turystyczną – stwierdza Adam Kałucki z agencji Locativo. – Tak komplementarna oferta szlaku otworzyła mu drogę do zwycięstwa w konkursie – dodaje. Temat przewodni szlaku, czyli „ludzie i technika przy węźle wodnym”, jest zasadniczą treścią jego opowieści, głównym wątkiem narracji. Dzięki przyjęciu wspólnej tematyki działalność szlaku zyskuje wspólny kierunek, a odbiorca otrzymuje spójny przekaz. Dlatego na przykład na zdjęciach przedstawiających szlakowe obiekty pojawią się ludzie z nimi związani – założyciele, byli bądź obecni pracownicy, pasjonaci, którzy przez lata zbierali pamiątki po przemysłowej Bydgoszczy. Informacje o szlaku dostępne są na stronie www.ludzieitechnika.pl, a jego powstanie możliwe było dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Turystyka industrialna, która jest szczególnie popularna w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, od kilku lat zyskuje na znaczeniu także w naszym kraju, a szczególnie w województwie śląskim. Powstają nowe szlaki kulturowe poświęcone tej tematyce, a liczba byłych zakładów przemysłowych, które dziś zmieniły swoje funkcje na muzealne, koncertowe, rekreacyjne bądź mieszkalne, wciąż rośnie. Zrewitalizowane obiekty stają się nowymi symbolami polskich miast, jak stało się to z łódzką Manufakturą czy poznańskim Starym Browarem.


W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail