Wszyscy chcą zdążyć na czas

Od złej pogody do dostarczania części zamiennych z Kalifornii – to niektóre z powodów, dla których opóźniają się loty.

pws-2016-08b-01

Każdy podróżujący pasażer zna to uczucie zawodu, które nas spotyka na lotnisku, gdy dowiadujemy się, że planowany lot opóźnia się. Jedynie 1 czerwca bieżącego roku na całym świecie odwołano 1237 lotów, a 19181 lotów było opóźnionych (dane flightstats.com). W ciągu miesiąca takich lotów jest około pół miliona. Różne przyczyny mogą mieć wpływ na krótsze lub dłuższe opóźnienia lotów – od złych warunków pogodowych, technicznych usterek do załogi samolotu, która utknęła w korku na drodze. Według specjalistów linii Small Planet Airlines każdy przypadek jest indywidualny, a uwięzieni na lotnisku podróżujący nawet nie podejrzewają, jaka praca wre w celu jak najszybszego rozstrzygnięcia zaistniałych problemów.

Na lotniskach także powstają korki

Najbardziej znany dla wszystkich problem, z powodu którego zawiesza się operacje lotnisk i linii lotniczych, to zła pogoda. Może trudno to sobie wyobrazić, jednak na całym świecie o każdej porze jest około kilka tysięcy burz. Duże opady śniegu, gęsta mgła, wiatr – to wszystko może mieć wpływ nie tylko na długie opóźnienia lotów, ale nawet na ich odwołanie. Chociaż z powodu złych warunków pogodowych podróżujący czasami muszą spędzić na lotnisku niejedną godzinę, to większość opóźnień lotów nie jest długa i nie powoduje większych kłopotów. Według Zbigniewa Młotkowskiego, kierownika odpowiedzialnego Small Planet Airlines, krótkie opóźnienia lotów zazwyczaj są spowodowane zakłóceniami na lotnisku, zakłóceniami międzynarodowej kontroli lotniczej lub po prostu godzinami szczytu lotów. – Korki na lotniskach są tak samo normalne jak korki samochodowe. Proszę sobie wyobrazić, że przejazd przez skrzyżowanie za każdym razem należy uzgadniać z dyspozytorem. A lotów, szczególnie w sezonie letnim, jest naprawdę bardzo dużo. Na najbardziej ruchliwym w Europie lotnisku Heathrow w Londynie mniej więcej co 45 sekund ląduje samolot. Small Planet Airlines lata z lotniska Gatwick w Londynie, które jest najbardziej ruchliwym na świecie lotniskiem z jedną drogą startową. W ciągu godziny odbywa się tu około 55 lotów – opowiada Zbigniew Młotkowski.

Najważniejsze – bezpieczeństwo

W czasie każdego nocnego postoju samolot jest sprawdzany przez inżynierów w celu upewnienia...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail