Projekt nowej ustawy najważniejsze nowości

Zabezpieczenie interesów turystów korzystających z tzw. pakietu dynamicznego, likwidacja szarej strefy w turystyce, większa kontrola nad biurami podróży, nowa definicja imprezy turystycznej, wysokie kary pieniężne czy obowiązki informacyjne na wypadek niewypłacalności – to przykładowe zmiany, jakie zakłada nowy projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

pws-2017-03b-27

Trwające prace nad projektem nowej ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych związane są z implementacją dyrektywy unijnej do polskiego porządku prawnego. Do 1 stycznia 2018 r. państwa członkowskie mają obowiązek uchwalenia i publikacji krajowych przepisów wdrażających dyrektywę.

Trzeba wprowadzić dyrektywę

Projektowana ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych ma związek z implementowaniem do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zmieniającą rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE oraz uchylającą dyrektywę Rady 90/314/EWG. Dyrektywa z 1990 r. nie odpowiada obecnym realiom rynkowym i nie jest już w stanie w skuteczny sposób chronić konsumentów usług turystycznych. Do 1 stycznia 2018 r. państwa członkowskie mają obowiązek uchwalenia i publikacji krajowych przepisów wdrażających dyrektywę .


W ramach implementacji przepisów nowej dyrektywy przewiduje się:
•objęcie obowiązkiem zapewnienia ochrony podróżnego przez podmioty oferujące tzw. „pakiety dynamiczne”, w tym powiązane usługi turystyczne (PUT),
•objęcie regulacją podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zajmujących się nieokazjonalnie (w sposób ciągły, częściej niż kilka razy w roku) organizowaniem imprez turystycznych lub oferowaniem powiązanych usług turystycznych na zasadach niekomercyjnych dla dużej grupy podróżnych,
•wyłączenie z zakresu regulacji podróży służbowych (imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych)...  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail