Dobry rok dla lotnisk – nie wszystkich

Polskie lotniska mają za sobą dobry rok. Jak wynika z wyliczeń Fly4free.pl. w sumie obsłużyły 34 mln. pasażerów. Jest to nowy rekord. Jednak nie wszystkie porty mogą mówić o sukcesie.O tym, że polski rynek podróży lotniczych ma przed sobą doskonałe perspektywy, mówi się od dawna. Tezę tę potwierdzają wzrosty ruchu lotniczego w kolejnych latach. Urząd Lotnictwa Cywilnego ocenia, że nie ma barier do rozwoju tego rynku w Polsce. Jego wartość będzie rosła stabilnie na fali wzrostu gospodarki i ruchu pasażerskiego. – Rynek rośnie cały czas plus minus z dynamiką 3–4 proc. Na podstawie prognoz różnych instytucji przewidujemy pewne widełki, pomiędzy 2 a 5 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). – Czynniki, które determinują ten wzrost, to w dużej mierze wzrost dochodu narodowego brutto i to, że Polacy zarabiają więcej pieniędzy. Chodzi o to, żeby stać ich było na podróże samolotami nie tylko do pracy do Wielkiej Brytanii, lecz także na wakacje, na krótkie wycieczki weekendowe. Przyrosty liczby pasażerów były oczywiście zróżnicowane. Najlepsze wyniki procentowe zanotowali najmniejsi, jednak w liczbach bezwzględnych to potentaci zyskali najbardziej.

Warszawa – rekordowy rok

Na pierwszym miejscu nic się nie zmienia. Tu nadal króluje Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie. W ciągu całego 2016 r. obsłużył on ponad 12,8 mln pasażerów. To absolutny rekord portu. Rekordowa była także liczba miast, do których można było bezpośrednio polecieć z Warszawy. Rekordowy rok zamknięty został rekordowym grudniem, w czasie którego obsłużonych zostało 980 tys. osób. To aż o 35,4 proc. więcej niż w grudniu 2015 r. (724 tys.). To 27. z rzędu miesiąc wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów i 20. miesięczny rekord pobity w okresie od października 2014 r. Cały rok 2016 r. był najlepszy w 82-letniej historii warszawskiego portu lotniczego. W okresie od stycznia do grudnia obsłużonych zostało 12 mln 836,5 tys. osób, co oznacza wzrost o 14,5 proc. w stosunku do całorocznego wyniku 2015 r. W ruchu krajowym podróżowało 1 mln 422 tys. osób – 20,9 proc. więcej niż przed rokiem (nie udało się pobić rekordu z 2012 r., kiedy to z usług lotniska skorzystało ponad 1,5 mln osób). W ruchu międzynarodowym – 11 mln 414 tys., wzrost o 13,8 proc. – Tak duże wzrosty liczby pasażerów obsługiwanych na lotnisku możliwe były dzięki rekordowej siatce połączeń. W ciągu całego 2016 r. linie lotnicze operujące na Lotnisku Chopina uruchomiły aż 41 nowych tras. W sezonie letnim w ruchu rozkładowym obsługiwane były połączenia do 110 destynacji, zimą można polecieć z Warszawy do 100 portów na trzech kontynentach – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina. Najwięcej nowych połączeń – ponad 30 – uruchomiły Polskie Linie Lotnicze LOT, wśród nich trasy do: Tokio i Seulu. Ponadto operacje do Warszawy uruchomiły dwie linie wcześniej nieobecne na Lotnisku Chopina: Air Canada Rouge (połączenie do Toronto) oraz Air China (połączenie do Pekinu). Do wzrostu ruchu na Lotnisku Chopina przyczyniła się również decyzja linii Wizzair o zwiększeniu liczby samolotów w warszawskiej bazie z pięciu do sześciu (w tym dwa A321) i zwiększeniu liczby obsługiwanych tras do 48. Emirates i Qatar Airways wymieniły na większe samoloty obsługujące trasy do Dubaju i Doha, a od października na Lotnisko Chopina swoje krajowe loty przeniósł Ryanair, który obsługuje codziennie po trzy połączenia do Gdańska i Wrocławia. Rok 2017 także zapowiada się bardzo optymistycznie. Linie lotnicze już zapowiedziały uruchomienie 14 nowych tras, wśród nich połączenia do Newark i Los Angeles w USA (LOT), Kijów, Nicea, Wilno (Wizz Air) oraz Szczecin (Ryanair). Kilka innych atrakcyjnych kierunków czeka na oficjalne ogłoszenie.

Kraków

Ten drugi pod względem wielkości ruchu port lotniczy w kraju utrzymał swoją pozycję notując wyraźny wzrost. Z krakowskiego lotniska w ubiegłym roku skorzystało niemal 5 mln pasażerów w 2016 r., w grudniu obsłużono o ponad ¼ więcej pasażerów niż w ostatnim miesiącu 2015 r. Ten miesiąc zakończył się również najwyższym wzrostem ruchu pasażerskiego w 2016 roku – obsłużono o 26 proc. więcej pasażerów niż w grudniu 2015 r. Łącznie, w grudniu z Kraków Airport skorzystało 386 651 pasażerów (+26 proc.). Wzrost zanotowano także w liczbie operacji lotniczych, których wykonano 3 254 (+25 proc.). Łącznie w ubiegłym roku z Kraków Airport skorzystało o ponad 760 tysięcy pasażerów więcej niż w roku 2015. W 2016 roku obsłużono 4 983 645 pasażerów (+18 proc. w stosunku do poprzedniego roku). Zanotowano także 15 proc. wzrost liczby operacji lotniczych, których wykonano 41 902. Władze małopolskiego lotniska, pomimo wielu czynników mogących negatywnie wpłynąć na...  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail