Ceny imprez sezonu letniego 2017 teraz i przed rokiem

Grecja jest coraz atrakcyjniejsza nie tylko wśród Polaków – staje się liderem wzrostu cen. Czy powracające zainteresowanie Turcją i Egiptem zatrzyma ten trend? Zastanawia się analityk firmy TravelData.

pws-2017-03b-32

W poprzednich wydaniach Rynku Turystycznego przedstawiliśmy porównanie średnich cen wyjazdów na najbardziej popularne kierunki letniego wypoczynku dla sezonów lato 2016 oraz lato 2017 datowane na dni 17 października, 11 listopada, 8 grudnia i 6 stycznia. Takie stosunkowo wczesne zestawienia były możliwe, ponieważ w tym sezonie wiodące polskie biura podróży bardzo przyspieszyły rozpoczęcie procesu sprzedaży first minute, co umożliwiło wystarczająco reprezentatywne porównanie cen wycieczek na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków w sezonach 2016 i 2017. Szczególnie wcześnie rozpoczęło sprzedaż biuro Itaka, zdecydowany lider polskiego rynku turystyki wyjazdowej, które wystartowało ze swoja ofertą już 30 września. Pewien wpływ na mniejszą adekwatność wcześniejszych porównań, a zwłaszcza pierwszego, miała mniejsza liczba porównywanych hoteli.


Było ich odpowiednio 1150, 2340, 2630 i 2900 wobec nieco ponad trzech tysięcy, jaka zwykle brała udział w wiosennych i wakacyjnych miesiącach roku poprzedniego. W obecnym – z dnia 9 lutego – wynosi ona 2970, czyli jest już bardzo zbliżona do liczby hoteli biorących udział w zestawieniach zeszłorocznych. Podobnie jak w dwóch ostatnich zestawieniach tabelę bardzo wyraźnie zdominowały odcienie czerwieni, co oznacza, że ceny wyjazdów w szczycie sezonu stały się już znacząco wyższe od cen zeszłorocznych. Ich średni wzrost w tym zestawieniu wyniósł 168 złotych, a zatem o 18, 35, 75 i 77 złotych więcej niż w zestawieniach z dni 6 stycznia, 8 grudnia, 11 listopada oraz 17 października.

Grecja powróciła na pozycję lidera zwyżek

Kierunki greckie cieszyły się w ubiegłym sezonie najwyższym powodzeniem, co znajdowało wyraz w średnich cenach zwykle o 40 do 200 złotych wyższych od cen sezonu 2015. Skala zwyżek byłaby jeszcze większa, gdyby nie negatywny wpływ majowych zdarzeń związanych z migrantami i uciążliwe się problemy związane z czerwcowymi masowymi strajkami Greków przeciwko dalszemu zaciskaniu pasa, a które spowodowały obawy turystów odnośnie sprawnego funkcjonowania kraju. Po miesięcznej nieobecności na czele najbardziej drożejących kierunków, Grecja powróciła na pozycję lidera zwyżek średnich cen wycieczek. W ofertach wiodących touroperatorów na sezon lato 2017 wzrosły one średnio o 232 złote (w poprzednich zestawieniach było to 179, 161, 115 i 190 złotych).


Podobnie jak w poprzednich miesiącach słabsze niż średnie tendencje wzrostu cen prezentuje wyspa Korfu, gdzie ceny rok do roku są wyższe jedynie o średnio 164 złote (poprzednio o 137 i 103 złote), ale w tym zestawieniu nieco łagodniej wzrosły średnie ceny wycieczek na najważniejszą wyspę grecką, czyli Kretę – o 150 złotych. Sytuacja mniejszych od średniej wzrostów cen na Korfu może wynikać z faktu, że wśród kierunków greckich występuje tam największa konkurencja ze strony tanich przewoźników (LCC), a zwłaszcza ze strony linii Ryanair. Większe wzrosty średnich cen prezentują Kos i Zakintos – o 219 i 221 złotych, a najbardziej – podobnie jak przed miesiącem – zwyżkowały średnie ceny wyspie Rodos – o aż 405 złotych.

pws-2017-03b-33

Wzrost cen w Grecji jest silnie wspierany przez duży popyt, który w pierwszych czterech miesiącach...  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail