Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 

 Wyspa słynna nie tylko z herbaty

Pod względem turystyki Sri Lanka przez wiele lat znajdowała się w cieniu położonych po sąsiedzku Indii. Teraz wiele wskazuje na to, że ten niewielki jak na Azję kraj w najbliższym czasie stanie się turystyczną potęgą.

 

 pws 2017 03c 33

Turystyka na świecie rozwija się na tyle dynamicznie, że istnieje zapotrzebowanie na nowe miejsca, w które można zawieźć turystów. Dodatkowym bodźcem do poszukiwań nowych kierunków są obawy o bezpieczeństwo, które zniechęcają klientów do podróży w niektóre popularne miejsca. Tymczasem Sri Lanka może zaoferować turystom nie tylko egzotyczną kulturę i przyrodę, ale także niezwykłe plaże, a do tego spokój i bezpieczeństwo. 

Turystyka z długą tradycją

O potencjale turystycznym wyspy świadczy fakt, że jeszcze w czasach, kiedy była ona brytyjską kolonią, w 1937 r. powstało pierwsze, państwowe biuro podróży. Zajmowało się ono głównie organizowaniem krótkich, zazwyczaj jednodniowych wizyt pasażerów statków wycieczkowych w Kolombo i Kandy. Po uzyskaniu przez wyspę niepodległości w 1948 r., władze starały się rozwijać działalność na tym polu. W latach 50. nastąpił dynamiczny wzrost liczby turystów. W rezultacie pomimo różnych zawirowań od roku 1950 do 1995 liczba gości wzrosła aż 22,5 razu. W tym okresie średnia stopa wzrostu wynosiła ponad 10 proc. i wyhamowała dopiero w latach 90., do poziomu 4,1 proc. W ostatnich latach znów nastąpił dynamiczny wzrost liczby turystów odwiedzających ten kraj. Sri Lanka ma szansę stać się jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w tej części świata. Według danych Biura Rozwoju Turystyki Sri Lanki (SLTDA) w 2015 r. kraj odwiedziło 1,8 mln turystów. Był to 18-proc. wzrost w stosunku do roku 2014. Przychody z turystyki wyniosły 2,8 mld USD (wzrost o 21 proc. w stosunku do roku poprzedniego). W ubiegłym roku liczba turystów przekroczyła znacznie 2 mln. Plany władz zakładają, że w 2020 r. będzie ich już 4 mln. 

Bogactwo i inwestycje

Czemu ten stosunkowo niewielki wyspiarski kraj zawdzięcza swoje powodzenie? Jak zawsze przyczyn jest wiele, ale główną stanowi niezwykłe bogactwo kulturowe i przyrodnicze kraju. Jest tu osiem miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także liczne atrakcje przyrodnicze, kulturalne i religijne. Sri Lanka ma też wiele malowniczych plaż.

pws 2017 03c 34

Do tego...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 3/2017, PREZENTACJE

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności