5,3 mln turystów na Śląsku

Badanie ruchu turystycznego wykonane na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej pokazało, że rok 2016 okazał się rekordowym w całej historii tych badań.

 rt 2017 06a 04

  Województwo śląskie odwiedziło blisko 5,3 mln turystów. To aż o 1,3 mln więcej niż w roku poprzednim. Według szacunków goście zostawili w regionie ok. 6 mld zł. Tegoroczne wyniki dowodzą, że turyści coraz częściej wybierają woj. śląskie jako cel swoich podróży. Ogółem liczba turystów plasuje region na siódmej pozycji w kraju. Wśród ogólnej liczby blisko 5,3 mln turystów ponad 3,5 mln stanowią goście spoza regionu. To aż o 1,3 mln więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu z rokiem ubiegłym również mieszkańcy Śląska chętniej poznają atrakcje najbliższej okolicy. Turystyka wewnątrz regionu zanotowała wzrost, choć mniej wyraźny – z 1,6 mln w roku 2015 do 1,7 mln w 2016.

Szacunkowo najwięcej turystów przyjeżdża z województw małopolskiego, opolskiego oraz łódzkiego, czyli regionów ościennych. Ich mieszkańcy mają najbliżej. Tutaj nastąpiła zmiana. Przez ostatnie lata to turyści z województwa mazowieckiego stanowili ważną grupę odwiedzających region, teraz na pierwsze miejsce wysunęli się mieszkańcy woj. małopolskiego. Szacuje się, że turyści zostawili w woj. śląskim blisko 6 mld zł. To prawie 2 mld więcej niż w roku poprzednim. Punktami docelowymi wskazywanymi najczęściej, zarówno przez gości spoza regionu (36 proc. respondentów), jak i mieszkańców województwa (aż 46 proc.), były obszary typowo turystyczne w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim, okolice Wisły i Ustronia, Istebnej, Koniakowa oraz Cieszyna i Skoczowa.

Mniejszy odsetek odwiedzających zanotowała centralna część województwa, czyli okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic. – Turyści spoza Śląska pytani o główny cel wizyty, zaraz po odwiedzinach u rodziny i znajomych, wskazywali odpoczynek na łonie natury oraz zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno- krajobrazowych. Nie dziwi więc fakt, że duża część wybierała Beskidy i Śląsk Cieszyński. Tak samo jest w wypadku mieszkańców regionu, których blisko połowa (49 proc.) w pierwszej kolejności wskazała zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno- krajobrazowych naszych gór – mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.


Wydanie: 6/2017, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail