Co kupowaliśmy latem w biurze

Gdzie i jak Polacy wypoczywali tego lata z biurami podróży za granicą? Wstępnie już wiemy, że statystyczny polski turysta latem roku 2017 r. najchętniej leciał do Grecji samolotem na siedem dni do hotelu 4-gwiazdkowego z opcją all inclusive.

  Sezon letni właśnie się kończy, jednak pierwsza w miarę kompleksowa analiza ruchu turystycznego została już opublikowana. Polska Izba Turystyki przedstawiła raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2017”. Zestawienie podsumowuje trendy w turystycznym sezonie letnim 2017 i pokazuje preferencje klientów polskich biur podróży. Raport został sporządzony na podstawie danych zebranych od trzech członków PIT: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Niewątpliwą zaletą tej analizy jest uwzględnienie kilku kanałów sprzedaży, jakimi dysponują uczestniczące w niej firmy. Mamy więc uwzględnioną sprzedaż zarówno online, jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży. Dzięki temu wyniki można uznać za w miarę reprezentatywne. 

rt 2017 09zz 17

Dokąd jeździmy

Najchętniej do Grecji. Jest to kolejny rok, w którym ten kraj był pierwszym wyborem Polaków wyjeżdżających na letni wypoczynek z biurami podróży. Jego udział w rynku letnich podróży zorganizowanych przekroczył jedną trzecią (dokładnie 35 proc.). Na drugą pozycję z udziałem ponad 14 proc. wysunęła się Bułgaria, prześcigając trzecią w tym roku Hiszpanię, której udział wynosił 13,7 proc. Tu jednak warto zaznaczyć, że prawdopodobnie po podsumowaniu pełnego sezonu ten układ może się nieco zmienić, zwłaszcza że najlepszy wynik Bułgaria zanotowała w lipcu i sierpniu, a więc w okresie wakacji szkolnych. Na czwartym miejscu znalazła się Turcja (9,5 proc.), a na piątym najwyraźniej wracający do łask Egipt z udziałem w rynku wynoszącym 7,1 proc. Widać wyraźną dominację paru kierunków. Pierwsze cztery kraje to ponad 72 proc. rynku. W dominującej Grecji zdecydowanie największą popularnością cieszyło się pięć wysp: Kreta, Rodos, Zakinthos, Kos i Korfu. Od maja do końca sierpnia wypoczywało na nich około 30 proc. klientów polskich biur podróży. Jak zauważają autorzy raportu, ciekawym zjawiskiem jest pojawienie się znacznej liczby wyjazdów do krajów egzotycznych. Dotychczas sprzedawały się one głównie poza sezonem letnim, teraz jednak widać, że jest na nie zapotrzebowanie również latem. Chorwacja w tym roku notuje ogromny wzrost popularności wśród polskich turystów. Ponieważ jednak jest to kierunek wybierany częściej przez podróżujących indywidualnie z dojazdem własnym, w biurach podróży obserwujemy mniejszą sprzedaż i dlatego kraj ten zajmuje niższą pozycję na liście. Zupełnie inaczej wygląda rozkład krajów pod względem dynamiki wzrostu. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zdecydowanie największy wzrost zainteresowania zanotował Egipt – było to 217 proc. Na drugim miejscu jest Albania ze wzrostem wynoszącym 124 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Portugalia – 56 proc., Cypr – 47 proc. i Bułgaria – 46 proc. – Warto zauważyć bardzo mocną pozycję Egiptu, który wydobywa się z turystycznej zapaści. W tym sezonie pomógł mu wyjątkowo wysoki poziom wczesnych rezerwacji. Wyprzedanie europejskich kierunków w połączeniu z niskimi cenami egipskich ofert (według danych Travelplanet. pl turyści płacili za wakacje w lipcu o blisko 150 zł mniej niż rok wcześniej) zaowocowało...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 9/2017, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail