Ceny wakacji – początek roku

Poprzedni sezon od samego początku charakteryzował się bardzo dobrą koniunkturą i wysokimi wzrostami sprzedaży rok do roku, które w uśrednionych wartościach całosezonowych przekraczały 23 proc. Efektem tak dobrej koniunktury stały się wyraźnie wyższe niż przed rokiem ceny, zwłaszcza w drugiej połowie sezonu.

rt 2018 01az 15

  Obecnie przedstawione, trzecie z kolei porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018 jest reprezentatywne w jeszcze większym stopniu niż dwa poprzednie, gdyż brało w nich udział ponad 3,3 tys. hoteli, a w zestawieniach występują już pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Tak jak w obu zestawieniach poprzednich i zupełnie odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela obecna nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, które oznaczały, że ceny wyjazdów były znacząco wyższe w porównaniu z poziomami z roku poprzedniego. Tegoroczne zestawy kolorów stały się wyraźnie bardziej zrównoważone, a nawet kolory zielony lub neutralny biały uzyskały wyraźną przewagę i gościły na trzech czwartych lub czterech piątych przedstawianych w tabeli kierunków.

rt 2018 01az 16

Z tą sytuacją koresponduje minimalny średni wzrost cen dla 17 kierunków wobec takiego samego okresu przed ro kiem, który wyniósł w tym zestawieniu 2 zł, a wcześniej występowały spadki o 52 i 2 zł. Jest to sytuacja odmienna niż we wcześniejszych ubiegłosezonowych zestawieniach z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja i 13 kwietnia, gdy średnie ceny rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205 i 237 zł. To zahamowanie dynamiki wzrostu cen ma związek z lepszym zrównoważeniem popytu i podaży wynikającym z większych programów przygotowanych przez organizatorów i z dalszego wzmacniania się siły złotego, zwłaszcza wobec amerykańskiego dolara. 

Wyspy Kanaryjskie wracają na pozycję lidera wzrostów cen

W ostatnim zestawieniu z sezonu 2017 (wrzesień) średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie stały się dość niespodziewanie niższe niż przed rokiem – średnio o 76 zł – ale we wcześniejszych notowano dość solidne wzrosty, a mianowicie o 197, 456, 138, 202, 331, 291, 196, 246, 95 i 78 zł. Obecny sezon Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły z umiarkowanym wzrostem cen średnio o 31 i 21 zł, co postawiło je na progu sprzedaży sezonu lato 2018 na pozycji wicelidera zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków. W obecnym zestawieniu kierunek ten wyprzedził Grecję i znalazł się już na czele ze wzrostem średnich cen o 80 zł. Relatywnie najkorzystniej dla turystów wypadały ceny na Teneryfie, które były niższe od cen sprzed roku średnio o 18 zł, na co mogła wywierać wpływ największa liczba rejsów tzw. tanich linii (LCC), a zdecydowanie najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano na Gran Canarii, gdzie średnie ceny wzrosły o 244 zł. Andrzej Betlej. Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 1/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail