Czy wracamy do masowych wyprzedaży wycieczek last minute?

Dalszy spadek cen imprez na lato 2018, kosztem marż, może spowodować pogorszenie się kondycji niektórych touroperatorów. Czy ten trend może się odwrócić – zastanawia się analityk firmy TravelData.

rt 2018 06z 24

W materiale w poprzednim miesiącu przedstawiono stosunkowo nowe, ale bardzo istotne zjawisko dla branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, jakim były silne przeceny wycieczek z terminami wylotów w maju (z wyjątkiem majówki) i w pierwszej połowie czerwca. Powodowało to znaczne zmniejszenie się marż realizowanych przez organizatorów zwłaszcza w sytuacji – a taka jest typowa dla polskiej branży – znaczącej koncentracji dokonywania rezerwacji w ostatnich 30-40 dniach przed terminem wylotu. Konsekwencją takiej sytuacji może być osłabienie kondycji niektórych organizatorów, gdyby sytuacja taka miała trwać przez dłuższy okres. Okazuje się, że zjawisko to nie ustąpiło i dużymi przecenami (według stanu na połowę czerwca) objęte zostały również wycieczki z wylotami w pierwszym i drugim tygodniu lipca. Obraz zmian cen w tym okresie jest zupełnie inny niż w dotąd stabilnym pod tym względem pierwszym tygodniu sierpnia. Skala przecen lipcowych (trzy tygodnie przed wylotem) była generalnie porównywalna (dla takiego samego wyprzedzenia) z wielkościami przecen dla wycieczek w maju i w czerwcu. Na 14 czerwca i dla takiego samego zestawu kierunków, jaki jest w tabeli omawianej w pierwszej części materiału, średnia przecena wyniosła aż 270 zł. Największe zanotowano na kierunkach kanaryjskich i w Grecji – o 602 i 315 zł, a zdecydowanie mniejsze w Turcji, Bułgarii oraz...Andrzej Betlej

Wydanie: 6/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail