Instalacja „100 lat Niepodległości” w Olsztynie

Instalacja w postaci bab pruskich to inicjatywa Stowarzyszenia Sztuka i Środowisko. Pomysł stworzenia instalacji wziął się z chęci świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

rt 2018 07az 12 

 

  Instalacja artystyczna na rynku Starego Miasta składa się z 20 bab ustawionych w zwartym szyku, z metalowymi pikami, na szczycie których powiewa biało-czerwona flaga. Dlaczego baba pruska? W całym kraju pojawiać się będą różne formy nawiązujące do postaci Piłsudskiego czy jego legionów. Olsztyn dzięki promowanej od 2011 r. akcji pokazania baby pruskiej jako symbolu miasta wykorzystuje ten wizerunek do komentowania aktualnych wydarzeń, którymi żyje miasto, a nawet cały kraj (np. Euro Baby na mistrzostwa Europy w piłce nożnej). W czasach Prusów prawdopodobnie takie kamienne figury stawiano na cześć swoich bohaterów. Naszymi bohaterami utożsamianymi z odzyskaniem niepodległości są Józef Piłsudski i jego I Brygada. Kompozycja ok. 20 bab w wojskowym szyku trzymających wysokie piki z biało-czerwonymi flagami będzie podkreślać, że w mieście dzieje się coś ważnego, podniosłego. Wkraczanie oddziału wojskowego w paradnym szyku zawsze podnosi na duchu patriotycznie myślących obywateli. Dla mieszkańców i turystów instalacja będzie atrakcyjnym i oryginalnym pomysłem na świętowanie przez olsztyniaków w 2018 r. 100-lecia odzyskania niepodległości.


Wydanie: 7/2018, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail