Ceny teraz i przed rokiem

W poprzednich wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy porównania cen wycieczek oferowanych od listopada do czerwca przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku polskich turystów w sezonach lato 2017 i 2018.

 rt 2018 07az 27

  W jeszcze wcześniejszych wyd a n i a c h miesięcznika pokazaliśmy – co jest już od kilku lat tradycją – dwanaście porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2016 i 2017. Cały ubiegły sezon przebiegał pod znakiem bardzo dobrej koniunktury, a wzrost sprzedaży rok do roku według zbieżnych danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, w tym również zebranych od 30 czołowych polskich organizatorów, był zbliżony do 25 proc. Oznacza to najwyższą dynamikę wzrostu od roku 2008, zapamiętanego w branży z nadzwyczajnie korzystnej koniunktury w turystyce wyjazdowej. Jedną z biznesowych konsekwencji takiej sytuacji był znaczący wzrost średnich cen imprez turystycznych, zwłaszcza w drugiej połowie ubiegłego sezonu, a który istotnie przyczynił się do bardzo dobrej sprzedaży wycieczek w pierwszym okresie obecnego sezonu, czyli tzw. first minute. Obecne, dziewiąte już porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018, datowane na 12 lipca 2018 r., pomimo zbliżania się do okresu realizacji porównywanych imprez turystycznych jest wciąż w dużym stopniu reprezentatywne, gdyż brało w nim udział prawie 3080 hoteli, a zestawienia uwzględniają pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Tak jak to było w zestawieniach z ubiegłego sezonu letniego, na potrzeby porównań cen został przyjęty pierwszy pełny tydzień sierpnia, tzn. okres między 6 a 12 sierpnia 2018 r., czyli bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Tym razem w kolorystyce tabeli nastąpiła zasadnicza zmiana.

 

Całkiem odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, co oznaczało ceny wyjazdów znacząco wyższe od cen z roku poprzedzającego. Nie ma w niej też względnej równowagi kolorów, która charakteryzowała sześć ostatnich zestawień tegorocznych. W obecnej gamie zdecydowanie przeważają odcienie zieleni, a kolory czerwony lub biały, czyli mniej więcej neutralny, występują już tylko przy kierunkach egipskim i tureckim. W tym zestawieniu średnia cena była niższa niż przed rokiem, i to o aż 280 zł, podczas gdy przed miesiącem przewyższała jeszcze poziom z ubiegłego sezonu o 19 zł, w maju i kwietniu była niższa, ale tylko o 7 i 20 zł, w marcu, lutym i styczniu była wyższa o 33, 43 i 2 zł, a w grudniu i listopadzie 2017 r. spadała o 52 i 2 zł. Tak masowych i głębokich, a jednocześnie dość niespodziewanych przecen nie notowano w polskiej turystyce już od co najmniej dekady, w tym nawet podczas silnej dekoniunktury w wakacje 2012 r., pamiętnej z zupełnie bezprecedensowej serii około 15 niewypłacalności mniejszych i średniej wielkości biur podróży. Jest to także sytuacja całkowicie odmienna niż w sześciu ostatnich zestawieniach z ubiegłego sezonu, czyli z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja, 13 kwietnia oraz 11 maja, gdy średnie ceny we wszystkich tych przypadkach rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205, 237 i 205 zł. 

Egipt – ponowny, tym razem samotny lider wzrostów cen wycieczek

Już w sezonie 2017 r. Egipt był znacząco lepiej postrzegany niż w 2016 r. zarówno przez naszych, jak i zachodnioeuropejskich turystów. Był to jeden z czynników, które spowodował silny wzrost popytu rok do roku na wyjazdy do tego kraju, przekraczający w Polsce 150, a u naszych zachodnich sąsiadów 100 proc. W ubiegłym sezonie ceny wycieczek do Egiptu były przejściowo (w grudniu i styczniu) wyższe niż rok wcześniej, ale później powodu wyjątkowo głębokiej dewaluacji miejscowej waluty (około 50 proc.) ceny stopniowo spadały do poziomów znacznie niższych niż przed rokiem, i to pomimo bardzo silnego wzrostu popytu na wycieczki. W rezultacie w ostatnim wrześniowym zestawieniu z sezonu lato 2017 średni spadek cen wycieczek wyniósł rekordowe 359...Andrzej Betlej

Wydanie: 7/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail