Jak Polacy finansują zakup wyjazdów turystycznych - analiza eSky.pl

2019-12-12

Black Friday i Cyber Monday otworzyły sezon świątecznych zakupów. Wśród tegorocznych prezentów pod choinką wielu Polaków znajdzie także egzotyczne wycieczki i wyjazdy typu “city-break”. Dużym powodzeniem będą cieszyły się zwłaszcza wyjazdy do krajów azjatyckich, takich jak Tajlandia, Indie, czy Indonezja oraz europejskich miast: Paryża, Rzymu czy Barcelony. Jak podróżnicze pasje i prezenty finansują Polacy? Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy eSky.pl wynika, że aż 70% badanych internautów regularnie bądź sporadycznie oszczędza na podróże. Z kolei 13% respondentów badania „Polak w podróży – podróżowanie z eSky.pl” wskazuje też, że zakup wyjazdów zagranicznych finansuje za pomocą zaciągniętych pożyczek. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się możliwość sfinansowania zakupu podróży w systemie ratalnym.

Dolar, Pływające, Pojęcie, Biznesu, Ceny

Z przeprowadzonego na zlecenie Grupy eSky.pl przez Mobile Institute badania „Polak w podróży – podróżowanie z eSky.pl” wynika, że blisko 37% ankietowanych, by podróżować odkłada drobne sumy bądź wolne środki w sposób regularny, a 33% - sporadycznie. Najczęściej zaczynamy zbierać pieniądze na wymarzoną podróż od 3 do 6 miesięcy przed wyjazdem. 

Niemal 3/4 zapytanych przez nas w badaniu internautów przyznało, że przegląda oferty wycieczek i sprawdza ceny lotów nie mając konkretnych planów podróży. Okres przedświąteczny sprzyja planowaniu wyjazdów – przed nami zarówno wiele wolnych dni tuż po Bożym Narodzeniu a Sylwestrem, a następnie ferie zimowe. Wielu Polaków w grudniu odwiedzi także świąteczne miasteczka i jarmarki, z których słyną zwłaszcza nasi zachodni sąsiedzi. Same wyjazdy i podróże są również coraz częstszą alternatywą wobec tradycyjnie spędzanych świąt w domu lub po prostu prezentem dla najbliższych. Blisko 40% Polaków twierdzi, że chciałoby więcej wyjeżdżać, dlatego wprowadziliśmy również wygodny system ratalny PayU, dzięki któremu podróżujący do końca tego roku mogą kupić bilety lotnicze i pakiety “Lot+Hotel” również z ratami 0% - komentuje Katarzyna Hauton Global Brand Manager w Grupie eSky.pl.

Oszczędności w podróżowaniu łatwo można uzyskać ustawiając tzw. “alerty cenowe” w serwisach turystycznych i korzystając ze specjalnych okazji cenowych czy promocji. Podróżujący coraz częściej decydują się opłacać swoje podróże - zarówno zakup biletów lotniczych, jak i pakietów “Lot + Hotel” - także w systemie ratalnym. Rozłożenie płatności na mniejsze kwoty pozwala skorzystać z chwilowych ofert cenowych lub zaplanować dalszą, egzotyczną podróż w sytuacji, gdy podróżujący nie dysponuje wolnymi środkami bądź nie chce jednorazowo obciążać domowego budżetu.

E-commerce w Polsce rośnie średnio kilkanaście procent rocznie, a rodzimi konsumenci są bardzo otwarci na nowości. Chętnie korzystają w związku z tym także z nowych form finansowania zakupów i kupują zgodnie z ideą „smart” – poszukując najlepszych ofert w danym momencie i optymalizując koszty. Zależy im także na rozwiązaniach, które ułatwiają i przyspieszają zakup, dlatego coraz częściej wybierają także płatności ratalne online. Ostatnio mogliśmy to zaobserwować w trakcie Black Friday, gdzie popularność tej metody płatności wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do Black Friday w ubiegłym roku. Płatności ratalne cieszą się rosnącym zainteresowaniem na całym świecie także w branży Travel – głównie w online’owych biurach podróży. eSky.pl podąża za tym pozytywnym trendem, co może oznaczać tylko dobrą wiadomość dla wszystkich konsumentów – mówi Tomasz Żołnierz, Head of Business Development, PayU Credit.

A na czym wybierając się w podróż nie lubimy oszczędzać? Z badania „Polak w podróży – Podróżowanie z eSky” wynika, że 27% badanych jest skłonnych zapłacić więcej niż pierwotnie zakładało za hotel, 23% - za wyżywienie. Na nocleg są w stanie wydać więcej przede wszystkim osoby o dochodach najwyższych, powyżej 7.000 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym (57%). Z kolei na usługi dodatkowe – ubezpieczenia turystyczne, wynajem aut, dodatkowe wycieczki lokalne - więcej są w stanie przeznaczyć osoby w wieku powyżej 54 lat (54%). 

Oszczędności w podróżowaniu można znaleźć naprawdę stosunkowo łatwo. Do głównych należą wspomniane okazje i promocje, dzięki którym do wybranych lokalizacji można dotrzeć nawet do kilkudziesięciu procent taniej. Z reguły tańsze połączenia są możliwe dzięki połączeniom przesiadkowym, lub lotom łączonym, które w eSky zestawiane są dzięki usłudze MultiLine – dodaje Katarzyna Hauton z Grupy eSky.pl. Inną metodą szukania tańszych przelotów lub noclegów jest wybranie się do wymarzonego miejsca poza sezonem. Wówczas mamy szansę nie tylko mniej zapłacić za przelot, ale także za nocleg czy bilety do atrakcji turystycznych na miejscu. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż dla 37% badanych istotne są lokalne ceny i sprawdza je przed podróżą.

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail