Perła Warmii

Lidzbark Warmiński to jedno z najstarszych miast Warmii z zabytkami i walorami przyrodniczymi i realizowanymi kolejnymi inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, ważne miejsce na turystycznej mapie regionu.

 

 rt 2019 12a 10

 

Sama Warmia jest obszarem, który ma duży potencjał turystyczny. Jest tu wspaniała przyroda, jeziora, barwna historia wraz z jej pamiątkami, do tego region jest stosunkowo dobrze skomunikowany i ma rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Lidzbark Warmiński doskonale potwierdza tę tezę. Miasto może poszczycić się wszystkimi wymienionymi wcześniej walorami, nie przypadkiem nazywane jest Perłą Warmii. Lidzbark usytuowany jest w dolinie dwóch rzek: Łyny i Symsarny. W pobliżu miasta znajdują się urokliwe jeziora. Na lubiących ciepłe kąpiele czekają Termy Warmińskie. Sieć szlaków turystycznych zachęca do wędrówek pieszych, spływów kajakowych czy wycieczek rowerowych. Przez miasto przebiega największy polski szlak rowerowy – Green Velo. Ponadto w ciągu roku odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. 

Historyczne miejsce

Patrząc tylko na listę słynnych postaci, które przewinęły się przez miasto lub były z nim związane, miłośnik historii może dostać zawrotu głowy. Kopernik, biskup Krasicki, generał Dąbrowski czy Napoleon Bonaparte – to tylko niektórzy z nich. Jednak oferta turystyczna miasta to o wiele więcej niż pamiątki po słynnych postaciach historycznych. Prawa miejskie Lidzbark uzyskał już w 1308 r. Był przez długi czas siedzibą biskupów warmińskich, wśród których było wiele wybitnych postaci. Do tej grupy należał Sylwiusz Piccolomini, który został papieżem jako Pius II. Jednak chyba najbardziej znanym z biskupów był Ignacy Krasicki – poeta, pisarz. Innym duchownym, który pracował w Lidzbarku, był nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik, który właśnie w tym warmińskim mieście napisał „Commentariolus” („Mały komentarz”), przedstawiający hipotezy dotyczące ruchu niebios. Samo miasto...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 12/2019, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail