Jarosław perła Podkarpacia

Jarosław, położony w województwie podkarpackim, od zawsze leżał na ruchliwym skrzyżowaniu szlaków. Dzięki takiej lokalizacji było to miejsce szczególne, w którym do dziś znaleźć można wpływy różnych kultur. Według tradycji, Jarosław założył w XI w. książę kijowski Jarosław Mądry, lokując gród na wzgórzu św. Mikołaja (obecnie w tym miejscu znajduje się klasztor ss. benedyktynek z początku XVII w.). Było to doskonałe miejsce obronne, otoczone z dwóch stron wąwozem, z trzeciej rzeką San. W XIV w. Kazimierz Wielki przyłączył do Polski Ruś Czerwoną – obszar wchodzący w skład południowo-wschodnich terenów obecnej Rzeczypospolitej. Wówczas w 1375 r. książę Władysław Opolczyk lokował Jarosław – na prawie magdeburskim – na sąsiednim wzgórzu, na którym stoi do dziś. 

rt 2020 01a 12

Miasto kupców

Lata świetności miasta przypadają na wiek XVI i XVII, kiedy to położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych Jarosław stał się drugim – po Frankfurcie nad Menem – ośrodkiem handlowym w Europie Środkowej, pośrednicząc w handlu azjatycko-europejskim. Wszystko za sprawą odbywających się cztery razy w roku jarmarków, zwłaszcza jarmarku sierpniowego, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia. Szczęśliwie burze dziejowe przewalające się przez nasz kraj nie zniszczyły pamiątek tej długiej i barwnej historii. Dzięki temu dziś możemy podziwiać m.in.zabytki związane z mieszkającymi tu wyznawcami różnych religii. Jarosław był miastem kupieckim, które zyskało sławę dzięki jarmarkom. Ogromne ilości napływających towarów kupcy składowali w piwnicach, które stale rozbudowywano. W ten sposób powstało podziemne miasto z rozległymi chodnikami i niezliczonymi komorami. Właściwości gruntów lessowych –...


Wydanie: 1/2020, PROMOCJA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail