Polski start-up z pieniędzmi od japońskiego giganta

Sumitomo Corporation, jedna z największych japońskich firm, inwestuje w Teroplan SA, właściciela m.in. marki e-podróżnik.pl. Za 12 proc. akcji japoński konglomerat przedsiębiorstw zapłacił 8,5 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój innowacyjnej formy międzymiastowego podróżowania, oferowanej pod marką Hoper.

rt 2020 01a 08

Korzystając z przejazdów Hoperem, to pasażer, a nie przewoźnik wskazuje przystanki, którymi mogą być np. adres domu, hotelu czy sanatorium. Teroplan SA to firma obecna na polskim rynku od ponad 10 lat, która dostarcza wielu rozwiązań technologicznych dla branży transportu pasażerskiego. Spółka działa w modelu hybrydowym. Jest twórcą i właścicielem platformy e-podróżnik. pl, łączącej różnego rodzaju środki komunikacji publicznej. Serwis ułatwia planowanie podróży oraz zakup online biletów autobusowych i kolejowych. Z e-podróżnik.pl co miesiąc korzysta ponad 3 mln pasażerów. Od dwóch lat Teroplan samodzielnie, pod marką Hoper, rozwija innowacyjną usługę międzymiastowych przejazdów door-to-door. To właśnie dotychczasowe wyniki projektu – ponad 40 tys. pasażerów podróżujących Hoperem w 2019 r. na 13 dostępnych trasach oraz zarządzanie przedsięwzięciem oparte na bardzo zaawansowanej technologii – w głównej mierze zdecydowały o inwestycji japońskiej firmy Sumitomo. Środki pozyskane z nowej emisji akcji spółka zainwestuje przede wszystkim w rozwój marki Hoper w Polsce i za granicą. – W przeciągu dwóch najbliższych lat planujemy objąć siatką połączeń całą Polskę. A docelowo chcemy, aby usługa była dostępna także w innych krajach Europy Środkowo- Wschodniej – na początku w Serbii i na Ukrainie, gdzie już teraz Teroplan oferuje lokalne wersje e-podróżnik.pl – tłumaczy Andrzej Soroczyński, prezes zarządu firmy Teroplan SA. – Znaczną część pozyskanych środków przeznaczymy także na dalszy rozwój technologii wspierającej zarządzanie Hoperem, m.in. automatyzację procesu planowania tras czy zarządzania pojazdami. W tych działaniach Teroplan w dalszym ciągu będzie ściśle współpracować z Uniwersytetem Jagiellońskim – dodaje. Należy podkreślić, że to już druga runda inwestycyjna, którą Teroplan zakończył z sukcesem w przeciągu niespełna roku. W marcu 2019 r. do grona akcjonariuszy firmy dołączyła Wirtualna Polska Holding SA, która nabyła akcje spółki łącznie za 7,7 mln zł. Spółce Teroplan SA w obu inwestycjach doradzali: CC Group, jako doradca transakcyjny, oraz kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy z Krakowa, jako doradca prawny. 

 


Wydanie: 2/2020, AKTUALNOŚCI

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail