Wielkopolska budzi się na wiosnę

Tysiącletnia historia, setki jezior, tętniące życiem miasta i miasteczka oraz niesamowite emocje podczas licznych imprez plenerowych. Wielkopolska ma turystom sporo do zaoferowania i coraz więcej osób przekonuje się o jej uroku i atrakcyjności, a liczba osób odwiedzających ten region rośnie z każdym rokiem. Poznańskie koziołki, Drzwi Gnieźnieńskie czy parowozownia w Wolsztynie to wielkopolskie klasyki, które od dawna znajdują się na liście topowych atrakcji w Polsce. Ciekawych miejsc w Wielkopolsce jest jednak znacznie więcej i czeka na odkrycie zarówno przez turystów indywidualnych, jak i touroperatorów. Wiosna – po feriach zimowych i u kresu sezonu narciarskiego – to idealny czas, aby wyruszyć na poznawanie Wielkopolski.

rt 2020 01a 17

Poszukaj Wiosny W WielkoPolsce

 Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wiosna zacznie się wyjątkowo wcześnie. Trudno określić, czy to zmiany klimatu, czy wyjątkowo łagodna zima, jednak już na początku marca pogoda powinna sprzyjać wyjściu z domu, a przyroda zacznie budzić się do życia. To idealny moment na krótką wycieczkę w teren i poszukiwanie pierwszych śladów wiosny. Nizinna Wielkopolska ma tutaj pewną przewagę – kiedy w górach i na przedgórzu będzie nadal zalegał śnieg, w dolinie Warty i na wielkopolskich pojezierzach wiosna będzie już w pełnym rozkwicie. Pytanie tylko, gdzie się wybrać. Jest kilka miejsc, od których warto zacząć. Gdyby zapytać o to poznaniaków, to większość na pewno wskazałaby rezerwat Śnieżycowy Jar, leżący w okolicach Murowanej Gośliny, 20 km na północ od Poznania. Nazwa pochodzi od białych kwiatów – śnieżycy wiosennej, która co roku kwitnie w marcu, tworząc niesamowite kwietne dywany. Ten spektakl przyrody można oglądać tylko przez kilka dni w roku. Wynika to nie tylko z efemeryczności samych kwiatów, ale też z faktu, że rezerwat leży na granicy poligonu. Dobrym pomysłem jest więc sprawdzić, w które dni jest dostępny dla zwiedzających. Trzeba też przygotować się na prawdziwe tłumy spragnionych wiosny poznaniaków, jednak widoki w rezerwacie są tego warte. Szukając szerszych przestrzeni i większych możliwości, trzeba rozglądać się nieco dalej od miasta. Idealnym wyborem na wiosnę jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, rozciągający się wzdłuż doliny Warty od Pyzdr do Konina. Wielu kojarzy Ujście Warty zwane „Rzeczpospolitą Ptasią”, mało kto wie jednak, że równie idealne warunki do obserwacji migrujących na wiosnę ptaków można znaleźć w Wielkopolsce. Fakt, że aby zobaczyć najwięcej, trzeba wstać naprawdę wcześnie, ale niesamowite widoki i wszechogarniająca kakofonia są sporą nagrodą. Na najbardziej wytrwałych czeka kultowe schronisko Chatka Ornitologa, ta otwiera się jednak dopiero w pełnym sezonie. Oryginalnym pomysłem może być też wcześniejsza niż zazwyczaj inauguracja sezonu kajakowego. W końcu Nadwarciański Park Krajobrazowy najlepiej obserwować właśnie z perspektywy Warty. Prowadzi tędy szlak wodny Wielkiej Pętli Wielkopolski. Ogółem liczy on niemal 700 km (obejmując Wartę, Noteć, jezioro Gopło oraz jeziora konińskie), ale oczywiście na kajak można wybrać jakiś krótki odcinek. Przygoda czeka też dalej w dół rzeki. Warta na...


Wydanie: 2/2020, PROMOCJA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail