Rekordowy rok w Dreźnie i krainie Łaby

2020-03-06

2,8 mln gości oraz 6,1 mln noclegów: turystyczna destynacja Drezno i Kraina Łaby zanotowała swój najlepszy dotychczasowy wynik roczny oraz trzeci rok wzrostu z rzędu. Polska również rosnąco utrzymuje pozycję lidera wśród zagranicznych rynków źródłowych.

 Drezno1

„Z liczbą 2,8 mln przyjazdów oraz 6,1 mln noclegów udało nam się zakończyć rok 2019 nowym turystycznym rekordem destynacji Drezno i Kraina Łaby. Tym samym zanotowaliśmy równocześnie trzeci rok wzrostu z rzędu. Radość z tego bardzo dobrego rezultatu dzielimy z wieloma podmiotami działającymi w turystyce. Ponieważ zarówno hotele, gastronomia, handel, kultura, transport czy branża eventowa, jak i gremia polityczne Drezna i regionu, w istotny sposób przyczyniają się do tego, że możemy oferować interesujące atrakcje oraz że nasi goście dobrze się u nas czują”, podsumowuje Corinne Miseer, dyrektor zarządzająca Dresden Marketing GmbH (DMG). 

Łącznie destynacja Drezno i Kraina Łaby zanotowała wzrost liczby przyjazdów o 2,7% oraz noclegów o 1,4%. Przyrost był bardziej widoczny w Dreźnie: +3,1% liczby przyjazdów i +2,3% noclegów, podczas gdy w samym regionie Kraina Łaby po wyodrębnieniu noclegów pacjentów klinik rehabilitacyjnych wynik noclegowy miał nieznaczną wartość ujemną: -1,7%.

 Zagraniczne rynki źródłowe: Polska, Czechy i Rosja kontynuują wzrost

Przeważającą liczbę noclegów, bo ok. 80%, destynacja Drezno i Kraina Łaby notuje z Niemiec. Natomiast jeśli chodzi o zagraniczne rynki źródłowe, to czołowa szóstka kształtuje się podobnie jak w roku 2018. Numerem 1 pozostaje Polska z 94.614 noclegami w 2019 r., na dalszych miejscach plasują się USA (89.894), Szwajcaria (77.169), Austria, Holandia i Rosja. Swój dynamiczny wzrost liczby noclegów z roku ubiegłego kontynuują Czechy (+9,1%), Rosja (+6,7%) i Polska (+3,7%).

 Pieszy Szlak Wina kolejnym turystycznym produktem premium Krainy Łaby

Pomyślnie przebiega także wspólna promocja turystyczna miasta Drezna i regionu Kraina Łaby (Elbland). Olaf Raschke, prezes Organizacji Turystycznej Krainy Łaby (Tourismusverband Elbland Dresden e.V.) oraz nadburmistrz Miśni komentuje: „Marka Drezno i Kraina Łaby w międzyczasie bardzo dobrze zadomowiła się wśród touroperatorów jak i odwiedzających nas gości. Będziemy kontynuować rozszerzanie i optymalizację ofert turystycznych naszego regionu.“ Spory potencjał Raschke dostrzega w sektorze wypoczynku aktywnego. „Segment wędrówek pieszych wykazuje szczególnie duży potencjał wzrostu, któremu wspaniale wyjść naprzeciw możemy Saksońskim Pieszym Szlakiem Wina (Sächsischer Weinwanderweg). Przez udoskonalenie infrastruktury i oferty wrażeń dla zwiedzających Szlak powinien stać się turystycznym produktem premium dla celów promocji ponadregionalnej”, dodaje.

Marketing, ale także zarządzanie destynacją

Zakończona dużym sukcesem promocyjnym szeroka kampania DMG „1719 reloaded” z okazji 300 rocznicy ślubu saksońskiego księcia Fryderyka Augusta II (późniejszego króla Polski Augusta III Sasa) z Marią Józefą Habsburg, któraobejmowała także organizację przez DMG szeregu wydarzeń w mieście i okolicy, jak np. wodna parada na Łabie czy uroczyste zaślubiny w Pałacu Rezydencyjnym z iście królewską oprawą pary, która wygrała specjalnie dla tego celu zorganizowany konkurs, była preludium do transformacji DMG z organizacji czysto marketingowej do organizacji zajmującej się również zarządzaniem destynacją, gdyż projekt ten obejmował bieżące tworzenie nowych atrakcji turystycznych poprzez organizację eventów, a także włączenie w ten proces lokalnych partnerów. W sumie pod szyldem „1719 reloaded” 15 lokalnych podmiotów zorganizowało 30 wydarzeń, natomiast wielu innych świadczyło usługi na rzecz tych projektów – od fotografów po cukierników. 

 

Rok 2020 

W tym roku DMG realizować będzie obszerny projekt badania rynku obejmujący dozwoloną analizę zanonimizowanych danych pasywnych z sieci telefonii komórkowej, mającej dać dokładniejszy obraz na temat pochodzenia gości destynacji jak i ich zachowań na miejscu. „Badania rynku stanowią podstawę naszych strategii i decyzji. W ten sposób możemy na czas rozpoznawać trendy w ruchu turystycznym i odpowiednio szybko reagować. Dzięki analizie danych z sieci telefonii komórkowej po raz pierwszy uzupełnimy dotychczasowy badawczy niedostatek dokładniejszych danych dotyczących turystów jednodniowych”, mówi Miseer.

DMG wyraźnie obserwuje też zmiany zachowań turystów w kwestii organizacji podróży i dokonywania rezerwacji: więcej ruchu online, więcej turystów indywidualnych, także z zagranicy. „Odpowiadamy na to częstszą obecnością na targach skierowanych do odbiorców końcowych, a także rozszerzaniem komunikacji online, przykładowo kampaniami w serwisach OTA”, dodaje Miseer. Na stronach OTA, czyli Online Travel Agencies, internetowych turystycznych portali rezerwacyjnych, obserwowana jest tendencja, że odwiedzający je nie tylko dokonują rezerwacji, ale i pozwalają się zainspirować do wyboru kolejnego celu swych wycieczek. Celom skutecznego marketingu destynacji w internecie służyć będzie m.in. nowa strona docelowa www.visit-dresden.travel . Niezmiennie ważnym pozostanie efektywny mix działań online i offline.

DMG z uwagą obserwuje oczywiście też stopień i rozwój zagrożenia koronawirusem oraz jego wpływ na ruch turystyczny, jest w tej kwestii także w stałym kontakcie z odpowiednimi instytucjami.

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail