Ceny imprez sezonu letniego 2020

W tym roku czołowe biura podróży rozpoczęły sprzedaż ofert na sezon letni 2020 rekordowo wcześnie i przedstawiły pierwsze oferty już w sierpniu, a w październiku były one już kompletne.

rt 2020 02a 13

Dlatego w tym i kilku poprzednich wydaniach miesięcznika możliwe były reprezentatywne porównania cen wycieczek oferowanych na głównych kierunkach letniego wypoczynku Polaków dla sezonów lato 2019 i 2020 oraz wyciąganie z nich zarówno bieżących, jak i potencjalnych wniosków. W obecnym porównaniu, zgodnie ze stałym standardem stosowanym dla wcześniejszych sezonów, na potrzeby zestawienia przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 3 a 9 sierpnia 2020 r., który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Jak łatwo dostrzec, obecna tabela jest już kolorystycznie bardzo zdywersyfikowana, co oznacza, że obecne ceny wyjazdów kształtują się w okolicach cen sprzed roku, co nie wydarzyło się dotychczas w zestawieniach wcześniejszych. Z tą sytuacją koresponduje nieznaczny spadek średnich cen dla 15 kierunków wobec takiego samego okresu poprzedniego sezonu. Wyniósł on w tym zestawieniu średnio zaledwie 2 zł, podczas gdy jeszcze w lutym odnotowano wzrost cen o 51 zł, a w okresie styczeń 2020 r.-październik 2019 r. średnie ceny wyjazdów rosły o odpowiednio 158, 192, 180 i 143 zł. Przed rokiem, w marcu 2019 r., odnotowano wzrost średnich cen wycieczek o 25 zł, a w marcu 2018 r. minimalnie większy, który wyniósł 33 zł. W tej edycji materiału – tak jak w porównaniach sezonów lato 2018 i 2019 – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen dla pięciu głównych kierunków, czyli od największych spadków do największych wzrostów. Jest to kolejność podyktowana cenową atrakcyjnością kierunków z punktu widzenia klientów biur podróży. W obecnym okresie najistotniejszym wydarzeniem kształtującym koniunkturę w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej jest rozwój epidemii koronawirusa. Jak na razie ma ona limitowany wpływ na ceny wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, ale wpływ ten będzie się zmieniał w zależności od rozwoju choroby w kolejnych miesiącach i w poszczególnych krajach. Bardziej szczegółowe bieżące odniesienia do tej kwestii zostały zawarte w akapitach dotyczących cen wycieczek na głównych kierunkach turystycznych. 

Grecja – nieduży wzrost, a potem znaczący spadek

Sezon lato 2019 Grecja rozpoczęła z pozycji lidera wzrostów cen, ale z powodu braku w tym czasie jeszcze oferty biura Grecos ówczesna początkowa roczna zwyżka cen w październiku o 201 zł nie była do końca reprezentatywna. W listopadzie i grudniu bardziej obiektywne już porównania przyniosły wzrosty o 29 i 45 zł, a w styczniu – jednorazowy 15-złotowy spadek. W kolejnych miesiącach odnotowano zwyżki cen, których skala najpierw była umiarkowana i w okresie luty-maj wyniosła odpowiednio 50, 119, 208 i 117 zł, a w czerwcu-wrześniu wzrost rocznych cen wyraźnie przyspieszył, osiągając znaczne dla naszego rynku wartości, a mianowicie 216, 290, 361 i 344 zł. Tak wysokie roczne wzrosty cen wycieczek miały wówczas duży związek z redukcją programów wyjazdów do Grecji przez wielu najważniejszych na tym kierunku organizatorów, w tym przez biura Grecos i Rainbow, jak też z zaprzestaniem działalności na tym kierunku przez niektóre biura podróży. Ogólny spadek oferty do Grecji z wymienionych powodów wyniósł blisko 100 tys. miejsc, czyli nieco ponad 12 proc. W tym sezonie inauguracyjny październikowy średni roczny wzrost cen imprez do Grecji wyniósł 159 zł, po czym w listopadzie, grudniu i styczniu kształtował się on na poziomach 204, 192 i 146 zł. W lutym skala rocznej zwyżki cen uległa już wyraźnemu zmniejszeniu – do zaledwie 44 zł, a w marcu została ona zastąpiona przez największy wśród wiodących kierunków spadek, który wyniósł średnio 103 zł. Wciąż wyraźnie najkorzystniej dla turystów kształtują się ceny na Korfu i Rodos, gdzie odnotowano duże zniżki średnich cen o 243 i 156 zł. Mniejsze niż przeciętne spadki cen odnotowano na Zakintos i Kos – o 69 i 66 zł, a na największej greckiej wyspie Krecie średnia cena wzrosła o 17 zł. Po powrocie do ruchu turystycznego ceny wycieczek do...Andrzej Betlej

Wydanie: 3/2020, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail