przewoźnicy

Enter Air - wyniki za pierwszy kwartał

2020-07-30

Przychody Enter Air wzrosły o 11,8 proc. i wyniosły w I kw. 2020 r. 207,1 mln zł

Enter Air

– Pierwszy kwartał 2020 r. pod względem operacyjnym był bardzo dobry dla spółki. Pomimo wybuchu pandemii Covid-19 i drastycznego ograniczenia liczby operacji od połowy marca, w I kw. zwiększyliśmy liczbę lotów i przychody. Wynik netto przeliczony na złotówki dla celów raportowania był jednak pod istotnym, niekorzystnym wpływem różnic kursowych spowodowanych osłabieniem złotego do dolara na koniec marca. Wpływ kursów walutowych jest czysto księgowy i jeśli obecny kurs dolara utrzyma się na koniec bieżącego kwartału, to niekorzystne wyniki będą odwrócone na plus. Jest to niedoskonałość płynąca jedynie z zasad raportowania zgodnie z MSR - mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air. –Pandemia istotnie wpłynęła na naszą działalność. Zawiesiliśmy 97% lotów, ale wynegocjowaliśmy przesunięcie terminów płatności rat leasingowych za wszystkie samoloty i ograniczyliśmy inne koszty stałe do minimum. Enter Air powstał w okresie kryzysu i dyscyplina kosztowa jest wpisana w nasz model biznesu. To pomogło nam przetrwać najtrudniejszy okres w historii branży lotniczej - dodaje Grzegorz Polaniecki.

Wyniki finansowe Grupy Enter Air w I kw. 2020 r.:

 

I kw. 2020 r.

I kw. 2019 r.

zmiana r/r

Przychody (mln zł)

207,1

185,2

+11,8%

Zysk operacyjny (mln zł)

2,1

20,2

-89,8%

Marża operacyjna

1,0%

10,9%

-9,9pp

EBITDA (mln zł)*

(39,3)

49,5

-

marża EBITDA

(19%)

26,7%

-45,7pp

Strata netto (mln zł)

(77,0)

(9,0)

-

Marża netto

(37,2%)

(4,9%)

-32,3pp

Wyniki z pominięciem różnic kursowych

EBITDA (mln zł)*

40,3

64,0

-37,1%

marża EBITDA

19,5%

34,6%

-15,1pp

Zysk / strata netto (mln zł)

2,6

5,5

-54%

Marża netto

1,2%

3,0%

-1,8pp

*EBITDA = zysk przed opodatkowaniem + koszty odsetek + koszty amortyzacji

Przychody Enter Air, największej polskiej prywatnej linii lotniczej, wyniosły 207,1 mln zł w I kw. 2020 r. i były o 11,8% wyższe od 185,2 mln zł osiągniętych w I kw. 2019 r. Spółka miała 2,1 mln zł wyniku operacyjnego i -77 mln zł wyniku netto. Wynik EBITDA w I kw. 2020 r. ukształtował się na poziomie -39,3 mln zł.

Decydujący wpływ na prezentację wyniku Grupy miały „wirtualne” różnice kursowe, które nie mają charakteru gotówkowego i nie są skutkiem zawieranych transakcji. Grupa prowadzi swoją działalność w oparciu o waluty obce, w tym głównie w oparciu o dolara, jednak zgodnie z MSR raporty finansowe musi przeliczać na złote po kursie z końca danego okresu. Grupa musi więc przeliczać wszystkie aktywa, w tym wartości umów leasingowych, wyrażone w dolarach i euro na złote. Jest to księgowane na 31 grudnia 2019, a następnie jeszcze raz na 31 marca 2020. Jeśli złoty spada znacząco w tym okresie powoduje to duże wahania wyceny aktywów i w efekcie różnice wyników. W pierwszym kwartale mieliśmy do czynienia z poważnym umocnieniem się dolara wobec złotego, co negatywnie wpłynęło na przeliczoną na naszą walutę wartość księgową aktywów. Zmiany te mają charakter czysto księgowy i nie wpływają na bieżącą działalność spółki. Oczyszczając wyniki za I kw. z wpływu różnic kursowych Enter Air miał 40,3 mln zł dodatniej EBITDA i 2,6 mln zł zysku netto.

 

Enter Air współpracuje z największymi i posiadającymi stabilną pozycję touroperatorami. Przewoźnik posiada umowy obowiązujące w najbliższych sezonach turystycznych z: Itaka Holdings, Rainbow Tours, Coral Travel i TUI Poland. Ze względu na zawirowania wywołane pandemią, Enter Air w porozumieniu z touroperatorami na bieżąco dostosowuje program przewozów.

 

- Ze względu na ograniczenia lotów z powodu pandemii Covid-19 cały 2020 r. będzie pod względem wyników znacząco słabszy niż lata wcześniejsze. Skala kryzysu jest bezprecedensowa, wiele linii lotniczych już wypadło z rynku, a w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych upadłości. Konserwatywne podejście do biznesu, jakie od ponad dziesięciu lat stosujemy w Enter Air, pomaga nam przejść przez ten okres. Poprzednie kryzysy w branży lotniczej pokazały, że potrafimy wykorzystać szansę i wzmocnić pozycję na rynku. Wierzę, że tym razem będzie podobnie – mówi Grzegorz Polaniecki.

Aktualnie flota Enter Air składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 oraz dwóch Boeingów 737 MAX 8, które decyzją producenta i władz lotniczych, pozostają uziemione od marca 2019 roku. Spółka planuje odroczenie dostaw kolejnych dwóch zamówionych Boeingów 737 MAX 8 o kilka lat.  


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail