Dywity i Stawiguda warmińskie atrakcje

Co do tego, że Warmia jest atrakcyjna turystycznie, panuje powszechna zgoda. Dobrze, że do tych naturalnych walorów lokalna społeczność potrafi dodawać coś od siebie, dzięki czemu powstaje atrakcyjny i ponadsezonowy produkt turystyczny.

rt 2020 09a 13

Olsztyn, będący stolicą regionu, od dawna prowadzi konsekwentną politykę podnoszenia swojej atrakcyjności turystycznej. Szlaki rowerowe, kajakowe czy całoroczne Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” to tylko wybrane przykłady takich działań. Do tego oferta kulturalna, co w efekcie daje turystom powód do wizyt nie tylko latem. Inne warmińskie gminy nie pozostają w tyle, rozwijając swój potencjał turystyczny. Doskonale widać to na przykładzie dwóch podolsztyńskich gmin: Dywit i Stawigudy.

Dywity – ekologia i zdrowie

Gmina promuje się hasłem „Gmina z polotem”. Jego treść poza podkreśleniem dynamicznego rozwoju, nawiązuje do historii tego miejsca, a konkretnie do faktu, że na tym terenie znajdowała się baza sterowców wojskowych. Można sobie spróbować wyobrazić, jak nad tą malowniczą okolicą unosiły się majestatycznie te potężne statki powietrzne. Dziś mieszkańcy, może w nawiązaniu do historii, mają fantazję i oryginalne pomysły. Śmiało można to miejsce polecić miłośnikom dobrej kuchni. Tamtejsze targowisko nie bez powodu uchodzi za wyjątkowe. I nie chodzi tu jedynie o wyjątkowe produkty, jakie miejscowi rolnicy i producenci na nim oferują. Prawdziwą perełką, dodającą zakupom klimatu, jest drewniana stodoła, w której to targowisko jest ulokowane. Kilka lat temu stała się swoistą miejscową atrakcją, wraz z targowiskiem, gdzie można kupić kiełbasy, sery, jajka, owoce i warzywa, a także rękodzieło. Innym niezwykle oryginalnym miejscem jest Bukwałd, w którym znajduje się wioska tematyczna „Bukwałd – gręplarska wioska pachnąca ziołami”, gdzie Kamila Michalska prowadząca blog Tygiel Warmiński prowadzi warsztaty dzikiej kuchni „Chwastożercy”.

Ta dzika kuchnia wykorzystuje liczne rośliny rosnące dziko na warmińskich łąkach. Tworzone są tu również naturalne kosmetyki i ozdoby domowe. Oczywiście poza wspomnianymi wyróżnikami nie brak w gminie Dywity atrakcji, które na tle wspomnianych wcześniej można nazwać klasycznymi, ale nie mniej poszukiwanymi przez turystów. Przykładem może być położona w gminie miejscowość Brąswałd, mogąca się poszczycić niezwykłym neogotyckim kościołem z XIX wieku, którego całe wnętrze pokrywa polichromia wykonana na początku XX wieku. Spośród licznych przedstawień najciekawsze dla zainteresowanych historią są przedstawienia sklepienne w nawach bocznych. Ksiądz Walenty Barczewski, który odpowiadał za ich powstanie, przemycił polskie motywy patriotyczne. Znajdziemy tam przedstawione Wzgórze Wawelskie, kościoły na Jasnej Górze, w Gietrzwałdzie, we Fromborku itp. Kompozycje i postacie świętych zostały tak dobrane, aby nie zakazały ich władze pruskie, a jednocześnie, aby miejscowa ludność mogła poznawać historię Polski. Miłośnicy aktywnej turystyki mogą tu korzystać z kajaków, pływając po doskonałej do tego Łynie. Na rowerzystów czekają trasy, które prowadzą pośród zabytków architektury, grodzisk i cmentarzy pruskich, zabytków techniki oraz oczywiście atrakcji przyrodniczych, takich jak lasy ze starodrzewem i jeziora. Ponieważ w gminie żyje wiele dzikich zwierząt z ptakami na czele, zaistniała potrzeba przyjścia im czasem z pomocą. Dlatego na terenie gminy działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, który zajmuje się głównie leczeniem ptaków niedrapieżnych, szczególnie bociana białego.

Dobre produkty od lokalnych producentów to jest kierunek,
w którym chcemy się rozwijać
Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity

Czy oferta kulinarna i ekologiczna jest flagowym produktem turystycznym w gminie Dywity? Jaka była tego geneza?

rt 2020 09a 11

 Obserwując, jak dużo na rynku jest przetworzonej żywności, i biorąc pod uwagę to, że jesteśmy jednak gminą wiejską, w której funkcjonują liczne gospodarstwa oraz rolnicy, doszliśmy do wniosku, że żywność doskonałej jakości, dobre produkty od lokalnych producentów – to jest kierunek, w którym chcemy się rozwijać i dawać szansę rozwoju lokalnym wystawcom i rolnikom. Od prawie 15 lat organizujemy najsmaczniejszą imprezę kulinarną w całym powiecie olsztyńskim, czyli konkurs kulinarny „O Garniec Kłobuka”. Nasze sołectwa, koła gospodyń wiejskich przygotowują na to wydarzenie mnóstwo pyszności według tradycyjnych receptur. W 2012 r. zmodernizowaliśmy zabytkową stodołę w centrum Dywit na targowisko wiejskie, w którym w każdą sobotę można kupić sery, ryby,...


Wydanie: 9/2020, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail