Lato i jesień w Polsce

Portal Nocowanie.pl podsumował zakończone wakacje i sprawdził, czy i gdzie jesienią wypoczywają Polacy.

rt 2020 09a 24

Wakacje 2020 r. już się skończyły. Nie był to zwykły sezon. Wszelkie plany zarówno branży, jak i samych klientów legły w gruzach i wiele osób, które musiały zarzucić dotychczasowe plany, improwizowało i zmieniało swoje preferencje. Z powodu ograniczeń w podróżowaniu oraz obaw związanych z pandemią wiele osób, zamiast jechać za granicę, wypoczywało w kraju. Do tego 1 sierpnia wszedł w życie program Polski Bon Turystyczny, z którego skorzystało już wielu beneficjentów. Tym ciekawsze jest zestawienie preferencji wakacyjnych i jesiennych planów turystów wypoczywających w kraju, przygotowane przez portal Nocowanie.pl. Jeśli chodzi o wakacje, to autorzy przeanalizowali, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie od czerwca do sierpnia 2020 r. W tym czasie stronę odwiedziło blisko 8 mln użytkowników, którzy wygenerowali ponad 132 mln odsłon i wysłali prawie 3 mln zapytań o nocleg. Te wyniki są lepsze niż odnotowane w analogicznym okresie w roku 2019 – wtedy z portalu skorzystało około 7 mln użytkowników, dokonujących ponad 110 mln odsłon, którzy wysłali 2 mln zapytań o nocleg. 

Morze, góry czy Mazury – gdzie w tym roku wypoczywali Polacy?

Wśród popularnych kierunków nie widać dużej zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Między czerwcem a sierpniem 2020 r. województwami najchętniej wybieranymi na wakacje były zachodniopomorskie i pomorskie (zebrały po 24 proc. wszystkich zapytań kierowanych przez turystów) oraz małopolskie (18 proc.). Na czwartym miejscu uplasowało się dolnośląskie (10 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa: łódzkie, lubuskie i opolskie. W zachodniej części Pomorza najpopularniejszymi kurortami są Mielno, Sarbinowo, Pobierowo oraz Kołobrzeg – o noclegi w tych miastach turyści pytają najczęściej. Natomiast w woj. pomorskim najchętniej wybierane są Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Karwia i Jastarnia. Można uogólnić, że Polacy dzielą się na fanów morza oraz amatorów gór. Na południu wciąż króluje Zakopane – tam właśnie chce wypoczywać większość turystów. Poza tym w woj. małopolskim zainteresowaniem cieszą się Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój i Białka Tatrzańska. Co ciekawe, Kraków, który w 2019 r. był w TOP 3 miast w Małopolsce, teraz znalazł się poza pierwszą dziesiątką! W porównaniu z ubiegłym rokiem na Dolnym Śląsku nie widać większych zmian w popularnych kierunkach. Turyści w dalszym ciągu wybierają wypoczynek w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Wrocławiu. Tak samo jest na Śląsku – tam wśród najpopularniejszych kurortów ciągle znajdują się Wisła, Szczyrk, Ustroń, Żywiec oraz Brenna. 

rt 2020 09a 25

20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia 2020 r. największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Dominująca pozycja tego miasta utrzymuje się kolejny rok. Na drugim miejscu znalazło się Władysławowo, a podium zamyka Karpacz. Wśród dwudziestu najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości uplasowały się również: Łeba, Polańczyk, Kołobrzeg, Ustka, Mielno, Sarbinowo, Szklarska Poręba, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Szczawnica, Pobierowo, Solina, Karwia, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Jastarnia oraz Rewal. Obserwując to...


Wydanie: 9/2020, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail