materiał partnera

Dawno Cię tu nie było – spotkajmy się we Wrocławiu!

2020-11-30

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Malownicze położenie, cenne zabytki architektury, bogata oferta kulturalna, doskonałe restauracje i życzliwi mieszkańcy to główne walory miasta.

 bulwaryB

Bogata i burzliwa historia Wrocławia wpisana jest w jego mury. Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, na którym zachował się w doskonałym stanie jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów architektury sakralnej. Wrocławski ratusz zaliczany jest do najwspanialszych budowli gotycko-renesansowych w Europie Środkowej. Hala Stulecia to wybitne dzieło XX–wiecznego modernizmu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historię tę przybliżą najlepiej wrocławskie muzea. Tę dawną Muzeum Miejskie na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Tę bardziej współczesną Centrum Historii Zajezdnia, mieszczące się w dawnej zajezdni autobusowej, w której w 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Warto odwiedzić także Muzeum Pana Tadeusza i zobaczyć rękopis tego dzieła czy jedyne w Polsce muzea Architektury oraz Poczty i Telekomunikacji.

W mieście jest również wiele terenów zielonych – w centrum Promenada Staromiejska i nadodrzańskie bulwary, a dalej w głąb ponad kilkanaście parków i ogrodów. Wspaniałym miejscem na spacery jest Ogród Botaniczny, z pięknym ogrodem kwiatowym, oranżerią, alpinarium i kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, z unikatowym Afrykarium. Szczególną atrakcję stanowi oryginalny Ogród Japoński w parku Szczytnickim.

Życie miasta skupia się wokół Odry – to płynąca przez centrum rzeka miała wpływ na układ urbanistyczny miasta. Wrocław nazywany był nawet Wenecją Północy. Dziś nabrzeża stały się miejscem rekreacji – miejskie plaże kuszą wielbicieli nocnych szaleństw, a przystanie statków pasażerskich i wypożyczalnie sprzętu wodnego – amatorów wypoczynku na wodzie.

Wrocław to także prężny ośrodek kultury. Wiele teatrów, opera, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają bogaty program wydarzeń artystycznych. Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale o międzynarodowym znaczeniu – muzyczne oraz filmowe. Nie bez przyczyny w 2016 roku Wrocław był Europejską Stolica Kultury. Miasto znane jest także jako arena wydarzeń sportowych. Było gospodarzem EURO 2012, The World Games 2017. To atrakcyjny cel podróży, co potwierdziło 5 mln turystów, którzy odwiedzili miasto w 2019 roku, po tym jak przyznano mu tytuł European Best Destination 2018.

Miasto jest szczególnie przyjazne dzieciom – mnóstwo zabawy zapewni im wizyta w Hydropolis – multimedialnej atrakcji poświęconej wodzie, i Kolejkowie – największej w Polsce makiecie kolejowej, czy na licznych placach zabaw, ale najbardziej ekscytujące są zawsze poszukiwania niemal 600 krasnali rozsianych po całym mieście! Wrocławianie zaprzyjaźnili się z nimi i obecnie skrzaty są jednym z miejskich symboli.

Stolica Dolnego Śląska jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczy około 640 tys. mieszkańców. Jednak przede wszystkim jest przepięknym miastem o bogatej historii i niepowtarzalnej urodzie, którą doceniają nie tylko mieszkańcy, ale licznie odwiedzający miasto goście. To także doskonała baza wypadowa dla całego Dolnego Śląska.

 

Najważniejsze atrakcje turystyczne

Rynek

Rynek Ratusz WrocawB

Należy do największych założeń urbanistycznych tego typu w Europie. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. Z czterech stron otaczają go mieszczańskie kamienice, z których najcenniejsze to Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz Jaś i Małgosia.

Wrocławski Ogród Zoologiczny z Afrykarium

AfrykariumB

To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, ale jego największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający środowisko wodne Afryki.

 

Ostrów Tumski

Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Tu również przechowywana jest słynna Księga henrykowska z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Wieczorem spotkać tu można latarnika rozświetlającego własnoręcznie gazowe lampy.

 

Hala Stulecia

2012 129 fot Maciej Kulczycki Hala StuleciaB

Hala Stulecia, powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. 13 lipca 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historię jej powstania przybliża Visitor Center.

Tuż obok znajduje się jedna z największych fontann w Europie. Ma powierzchnię ok. 1 ha, a w jej niecce umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju oraz 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi element multimedialnych pokazów.

Uniwersytet Wrocławski

Znajduje się w największym barokowym kompleksie miasta. To najstarsza wrocławska uczelnia. W gmachu głównym mieści się: muzeum, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina, muzyczny zakątek – Oratorium Marianum, aulę w której dziś, tak jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów oraz dawne obserwatorium astronomiczne, mieszczące się w Wieży Matematycznej, w którym podziwiać można m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na rok 1665 cyrkiel Galileusza.

Dzielnica Czterech Wyznań

W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Dzielnica jest jedną z atrakcji turystycznych miasta – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną, zapraszają liczne kawiarenki.

Sky Tower

To najwyższy budynek we Wrocławiu. A punkt widokowy, który mieści się na jego 49. piętrze jest najwyżej położonym takim punktem w Polsce. Stał się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, miejscem obowiązkowym na mapie miłośników fantastycznych widoków miasta i jego okolicy, aż po górę Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę

Hydropolis

To unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest atrakcją dla osób w każdym wieku, bo multimedialna opowieść o życiodajnej wodzie jest bogata i różnorodna. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej z 1893 roku o powierzchni 4000 m2. Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, każda z nich przedstawia substancję życia z innego ujęcia.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice

Obiekt powstały w 1907 roku jest jedynym torem przeszkodowym w Polsce. Rywalizują na nim najszybsze angielskie i arabskie konie wyścigowe świata. Sezon wyścigowy trwa od kwietnia do października. Wokół toru rozciąga się park z wytyczoną ścieżką pieszo-biegową, stawem i ogródkiem plażowym „Babie lato”.

Krasnale

21.pieroznikB

Najmniejsi mieszkańcy Wrocławia tworzący różnorodną, kolorową wspólnotę, którą łączy pogoda ducha, chęć pomagania i specyficzny humor. Naliczono ich w mieście niemal 600. W zaledwie kilka lat opanowały Starówkę, a ostatnio coraz częściej pojawiają się w odległych od centrum dzielnicach miasta. Dla wytrwałych poszukiwaczy powstały specjalne mapy, dzięki którym można również dokładnie poznać Wrocław.

Kolejkowo

Największa makieta kolejki torowej w Polsce tętni życiem, przedstawiając w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego swoich miniaturowych mieszkańców. Figurki ludzi i zwierząt, ruchome modele pociągów i samochodów, akweny, wiadukty, mosty i budynki. Scenki rodzajowe, niekiedy z przymrużeniem oka, nawet za dnia i nocą – to wszystko zobaczyć można odwiedzając Kolejkowo.

Więcej informacji o mieście i jego atrakcjach znajdziesz na Oficjalnym Serwisie Turystycznym www.VisitWroclaw.eu

 

Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail