Liczymy, że rok 2021 przyniesie długo wyczekiwane swobodne przemieszczanie się na pograniczu

Działalność Euroregionu Silesia polega na wsparciu i realizacji współpracy transgranicznej w regionach przygranicznych polskiego i czeskiego Śląska oraz Moraw Północnych w celu zniwelowania negatywnego wpływu istnienia granicy państwowej – mówi Daria Kardaczyńska, dyrektor sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry z siedzibą w Raciborzu – polskiej części Euroregionu Silesia.

rt 2020 10a 17

Jak wyglądały początki euroregionów w Polsce?

 Jeszcze na początku lat 90. minionego wieku pojęcia, takie jak „euroregion” i „współpraca transgraniczna” były dla większości Polaków, Czechów, Węgrów i innych mieszkańców krajów Europy Środkowej i W schodniej nieznane, bez treści i nieciekawe. Szczelnie zamknięte granice tych państw nie umożliwiały niemal żadnych kontaktów transgranicznych, ludzie nie znali miejsc ani sąsiadów po drugiej stronie granicy. Pragnienie mieszkańców pogranicza, by ich życie było na takim samym poziomie jak w innych częściach kraju, zachęciło po 1989 r. miasta i gminy do poszukiwania nowych możliwości współpracy transgranicznej i wspólnego rozwiązywania problemów specyficznych dla regionów granicznych. Wzorem Europy Zachodniej zaczęły powstawać regionalne stowarzyszenia, nawiązujące współpracę z podobnymi stowarzyszeniami z drugiej strony granicy. A więc także w E uropie Środkowej i W schodniej zaczęły pojawiać się pierwsze euroregiony, które niczym mosty łączyły sąsiednie kraje, stając się siłą napędową współpracy transgranicznej. 

Jaka była geneza powstania Euroregionu Silesia i stowarzyszeń go tworzących?

Euroregion Silesia powstał 20 września 1998 r. W porównaniu z najstarszym euroregionem, założonym na granicy niemiecko- holenderskiej w 1958 r., jest więc stosunkowo młodą strukturą transgraniczną. Euroregion Silesia powstał na mocy umowy o współpracy podpisanej przez polskie Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry i czeskie Stowarzyszenie Regionalne na rzecz Czesko-Polskiej Współpracy Śląsk Opawski (później nazwę zmieniono na Euroregion Silesia CZ ). Jeśli zatem mówimy o E uroregionie Silesia, koniecznie trzeba mieć zawsze na myśli te stowarzyszenia z ich wszystkimi członkami. Samo polskie lub czeskie stowarzyszenie bez wzajemnej umowy, której celem...


Wydanie: 1/2021, WYWIAD
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail