świat

Autonomiczne taksówki na ulicach Dubaju

2021-04-15

Szejk Hamdan ibn Muhammad ibn Raszid Al Maktum, Książę Dubaju i przewodniczący Rady Wykonawczej Dubaju, uczestniczył w podpisaniu umowy pomiędzy publiczną instytucją Roads and Transport Authority i firmą Cruise – wiodącą amerykańską marką produkującą autonomiczne samochody. Firma wprowadzi na dubajski rynek autonomiczne taksówki oraz zapewni możliwość wynajmu samochodów z kierowcą. Dzięki temu Dubaj zostanie pierwszym miastem na świecie poza Stanami Zjednoczonymi, w którym Cruise będzie oferował komercyjny wynajem swoich taksówek.

taksi

Wprowadzenie autonomicznych samochodów znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa na drogach (przyczyną ponad 90% wypadków drogowych jest błąd człowieka). Dodatkowo elektryczne pojazdy będą przyjazne dla środowiska. Samochody będą przeznaczone dla zróżnicowanych grup klientów, w tym dla osób starszych, o specjalnych potrzebach i z niepełnosprawnościami. Podpisana umowa wpisuje się w strategię wprowadzania autonomicznej technologii w Dubaju do 2030 roku. W ramach strategii emirat dąży do zmniejszenia kosztów transportu o 900 milionów dirhamów rocznie, zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska o 12% i zaoszczędzeniu 1,5 miliarda dirhamów rocznie oraz zwiększeniu zysków o 18 miliardów dirhamów dzięki zwiększeniu efektywności sektora transportu w Dubaju.

Szejk Hamdan ibn Muhammad ibn Raszid Al Maktum podkreślił, że podpisanie umowy podniesie pozycję Dubaju jako miasta dążącego do autonomizacji transportu i przekształcenia emiratu w najbardziej inteligentne miasto świata. „To pierwsza tego typu umowa na świecie, która została podpisana przez instytucją państwową z wiodącym konstruktorem samochodów i projektantem technologii autonomicznych. Stanowi ona milowy krok przy wdrażaniu Strategii Autonomicznego Transportu w Dubaju, której celem jest autonomizacja do 2030 roku 25% wszystkich przejazdów, bez względu na wykorzystany środek transportu” powiedział Szejk Hamdan.


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail