Stuposiany – miejsce, w którym można dotknąć Bieszczadów

Choć z jednej strony reklamowanie Bieszczadów i ich pogórza wydaje się zbędne, to jednak wbrew pozorom wiedza o ofercie tej części Polski często jest pobieżna i nieaktualna oraz stereotypowa. Warto więc wiedzieć, co nam dziś oferuje jeden z najbardziej niezwykłych kawałków Polski.

rt 2021 05b 16

Południowo-wschodnia część Polski jest synonimem dzikiej przyrody. Jednak dzisiejsze Bieszczady to nie tylko niezwykła, dzika przyroda, ale także jej odpowiednia oprawa i bogata oferta turystyczna, umożliwiająca jej komfortowe podziwianie. Wielu turystów wybiera się do znajdującego się tu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, tymczasem tereny położone po sąsiedzku nie tylko nie ustępują temu obszarowi pod względem bogactwa przyrodniczego, ale można nawet zaryzykować tezę, że pod względem możliwości bliskiego kontaktu z przyrodą przewyższają BPN, choćby ze względu na obowiązujące tam surowe przepisy. Tymczasem gospodarujące na tym terenie Lasy Państwowe wbrew obiegowym opiniom nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna i nasadzeniami. Dzisiejsza gospodarka leśna to coś znacznie więcej. Dzięki działaniom leśników możemy bliżej i lepiej poznać przyrodę tego regionu. Teren nadleśnictwa Stuposiany sąsiaduje bezpośrednio z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, a wraz z nadleśnictwami Baligród, Cisna i Lutowiska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”. Już samo to jest wystarczającą rękojmią wspaniałej przyrody. Do tego jednak na terenie nadleśnictwa powstało wiele obiektów, które umożliwiają poznanie i choć częściowe zrozumienie otaczającego nas świata roślin i zwierząt. Możemy tu podziwiać zarówno majestatyczne, wywierające niezapomniane wrażenie żubry, jak i skromne, na co dzień niezauważane, a niezwykle ważne dla ekosystemu rośliny runa leśnego. 

Król na wyciągnięcie ręki

Miejscem wyjątkowym jest zagroda pokazowa żubrów w Mucznem. Choć te ogromne zwierzęta kojarzą się przede wszystkim z Białowieskim Parkiem Narodowym, to jednak bieszczadzkie stado, liczące według ostatnich, wiosennych szacunków 677 osobników, ma duże znaczenie dla populacji tego zwierzęcia. Żubry z tej grupy w ostatnich latach były wysyłane m.in. do Rumunii i Bułgarii, by zasilić tamtejsze stada. Co roku w zagrodzie w Mucznem przychodzą na świat młode osobniki. Zagroda pokazowa tym różni się od zwierząt zamkniętych np. w ogrodach zoologicznych, że jej mieszkańcy żyją na dużej...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 5/2021, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail