polska

Nowości na Swarzędzkim Szlaku Meblowym

2021-09-12

Figura stolarza i tablice edukacyjne to nowe atrakcje Swarzędzkiego Szlaku Meblowego. Od 11 września trasę można zwiedzać, korzystając z nowej gry turystycznej „O swarzędzkich meblach”.

Nowe tablice informacyjne Swarzedzkiego Szlaku Meblowego 2

Swarzędzki Szlak Meblowy powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

– Stolarskie tradycje to istotny element tożsamości miasta. Od 2019 roku promujemy je pod marką Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który teraz zyskał nowe oblicze – mówi Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.. Symbolem zmian jest nowa rzeźba, która stanęła na starcie szlaku, obok Pawilonu Meblowego Stolarzy Swarzędzkich. Rzeźba przedstawia stolarza z nieodłącznym atrybutem – heblem – w ręce. Planowane jest ustawienie kolejnych figur w innych punktach miasta. W pejzażu Swarzędza pojawiły się też charakterystyczne, czarne tablice edukacyjne. Plansze, opowiadające dzieje miejscowych rzemieślników oraz fabrykantów, ale i historię Swarzędza, zamontowano w najciekawszych miejscach szlaku. Na tablicach znalazły się ciekawostki, mapki oraz zagadki dla najmłodszych. Nie zabrakło też kodów QR, które odsyłają do strony internetowej szlaku, gdzie można poznać więcej stolarskich tajemnic miasta. Tablice oznaczono nowym logotypem szlaku, przedstawiającym wędrujące krzesło. Cały czas można również skorzystać z cyklicznych wycieczek po szlaku z przewodnikiem. Najbliższa została zaplanowana na 9 października.

Alternatywną metodą zwiedzania szlaku jest nowa gra turystyczna – quest „O swarzędzkich meblach”, przygotowana we współpracy z Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w ramach serii Wielkopolskie Questy. Rozwiązując quest można wziąć udział w zabawie Na tropie skarbów, proponowanej przez Powiat Poznański.
– Czeka nas radosna, pełna przygód, niezbyt długa wyprawa – wyjaśnia Aleksandra Warczyńska, autorka gry – Zabawa polega na przemieszczaniu się po mieście zgodnie z rymowanymi wskazówkami, a jej finałem jest odnalezienie symbolicznego skarbu.

Karty gry dostępne są nieodpłatnie na stronie www.regionwielkopolska.pl oraz w Pawilonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich (początek trasy), w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz oraz w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, gdzie można też zaopatrzyć się w unikatowe skarpetki ze specjalnym, meblowym wzorem.

– Wiele osób kojarzy Swarzędz z meblami, ale kto wie, dlaczego najsłynniejszy swarzędzki stolarz strzelił sobie w stopę, do czego przydaje się jadalka, kista i szajba albo gdzie można było „wygrać mebelki i do kuchni sprzęt wielki”? Spacer Swarzędzkim Szlakiem Meblowym to idealna okazja, by poznać te i wiele innych tajemnic Swarzędza – miasta stolarzy – zachęca Izabela Paprzycka z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Strona internetowa szlaku: www.szlakmeblowy.swarzedz.pl


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail