badania rynku

Chorwacja liderem - wakacje Polaków według rankomat.pl

2021-09-14

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane z okresu czerwiec – sierpień pochodzące z ich porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Z analizy wynika, że wśród wakacyjnych kierunków zagranicznych wyjazdów Polaków dominowały kraje europejskie. Polski turysta najczęściej wyjeżdżał z osobą towarzyszącą na urlop trwający od 8 do 14 dni.

R1

 Chorwacja znów liderem, Włochy wracają na podium
Wakacje nad Adriatykiem to wciąż ulubiona forma letniego wypoczynku Polaków. W tym roku na urlop w Chorwacji zdecydowało się aż 25% podróżujących za granicę. To tylko 5 punktów procentowych mniej niż rok temu. Chorwacja szybko otworzyła swoje granice, a przez długi czas Polacy mogli wjeżdżać na jej teren bez żadnych obostrzeń.
 
Drugie miejsce w zestawieniu porównywarki ex aequo zajęły Włochy (w zeszłym roku na czwartej pozycji) oraz Grecja (trzeci najpopularniejszy kierunek rok temu). Oba te kraje jako cel swojej podróży wskazało po 10% podróżnych. Zarówno do Włoch, jak i do Grecji zaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogli wjeżdżać bez żadnych restrykcji. Pozostali turyści musieli posiadać negatywny wynik testu. Rok temu na drugim miejscu znalazła się Słowacja, która w tym roku zajęła dopiero 9. pozycję ze względu na większe obostrzenia.

Wakacje poza Europą w Turcji i Egipcie
W ubiegłym roku kraje pozaeuropejskie wypadły z zestawienia top 10 najchętniej wybieranych kierunków i zajęły dalekie pozycje. W tym roku większość linii lotniczych przywróciła popularne loty i więcej państw otworzyło swoje granice. Do zestawienia najpopularniejszych kierunków wróciła więc Turcja (5% wskazań i 6. miejsce),a także Egipt (na 14. miejscu). Do top 10, podobnie jak rok temu, nie wróciły Stany Zjednoczone, które nadal nie pozwalają na podróże w celach turystycznych.

Bałkany w modzie
Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się nieoczywiste kierunki europejskie takie jak Albania, Czarnogóra czy Malta. Do tych krajów przez całe lato można było wjechać bez żadnych obostrzeń, więc cieszyły się dużą popularnością wśród niezaszczepionych turystów.

Urlop po polsku od 8 do 14 dni
Preferencje co do długości wakacji przeciętnego Polaka nie zmieniają się od lat. Najchętniej wciąż odpoczywamy od 8 do maksymalnie 14 dni - taką opcję wskazało aż 51% turystów. Co ciekawe, powyżej dwóch tygodni urlop zaplanowało aż 28% z nich. To zmiana aż o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem.

R3
 
Od 4 do 7 dni wypoczywało 15% Polaków, to mniej niż rok temu. Nadal spada liczba planujących krótkie wypady. Na wyjazd trwający od 1 do 3 dni zdecydowało się tylko 6% podróżujących (spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do 2020 roku). 

Do łask wróciły wyjazdy trwające dłużej niż 30 dni, które w zeszłym roku w ogóle nie były brane pod uwagę przez turystów. Wskazało je aż 6% wyjeżdżających. Oznacza to, że wracają możliwości podróżowania długoterminowego oraz pracy za granicą.

Wakacje 2021 w parze i z rodziną
Ten wskaźnik również nie zmienia się od lat. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wakacje z drugą osobą (34%) lub w dużo większym towarzystwie (w sumie 33%). Niemniej jednak wciąż duża grupa osób (33%) deklaruje wyjazd w pojedynkę.
Najchętniej podróżują trzydziestolatkowie, mniej rodzin z dziećmi. 32% klientów porównywarki kupujących polisę na wyjazd zagraniczny to osoby w wieku od 30 do 39 lat. To wzrost aż o 7 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niemniej chętniej podróżują czterdziestolatkowie (25%) i osoby po dwudziestce (21%). Rok temu 23% polis zakupiono dla dzieci i nastolatków, w tym roku liczba ta spadła aż do 6%.
 
Chętniej niż rok temu na podróż decydowali się nieco starsi - na co zapewne wpływ miały szczepienia - 11% z przedziału wiekowego 50 - 59 (wzrost o 4 punkty procentowe) oraz seniorzy z grupy 60+ (6%, wzrost o jeden punkt procentowy). 

Urlop rozpoczynany w weekend, polisy kupowane na ostatnią chwilę
Początek weekendu to ulubiona pora na rozpoczęcie wakacji przez Polaków. 22% z nas zdecydowało się na wyjazd w sobotę, 17% zaczynało urlop w niedzielę, a 16% postawiło na piątek. Tylko 13% z nich podróż rozpoczęło od nowego tygodnia, czyli od poniedziałku.
 
Zakup polisy Polacy odkładali na ostatnią chwilę. Większość z nich kupiła ubezpieczenie tuż przed podróżą. 35% z nich zrobiło to na 1-3 dni przed, a 5% dokładnie w dniu wyjazdu. 23% podróznych zdecydowało się na zakup polisy od 4 do 8 dni przed planowanym wyjazdem.
 
Ubezpieczenie na wakacje uwzględniające COVID-19 za 6,8 zł dziennie
Tyle średnio za polisę płacili wyjeżdżający do kierunków z top 10. Najmniej ubezpieczenie kosztowało podróżujących na Ukrainę (5,17 zł za dzień ochrony) i Czarnogórę (5,95 zł dziennie). Najdroższe polisy kupowali wyjeżdżający do Turcji (7,92 zł/dzień) oraz na Słowację (8,22 zł dziennie - tak wysoka cena wynika z wybierania polisy na wyprawy wysokogórskie, traktowane jako rozszerzenie ochrony dostępne za dodatkową składką).

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail